Będzie można złożyć PIT przez Internet

Taką zapowiedź złożył dziś (25 października) Jerzy Grygierzec, dyrektor departamentu administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. Zeznania roczne za 2007 r. będzie można wysyłać do urzędów skarbowych przez Internet od 1 kwietnia 2008 r.

Ułatwienie dotyczy formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-40. Niezbędny będzie jednak do tego kwalifikowany podpis elektroniczny, a to kosztuje. Przykładowo Powszechne Centrum Certyfikacji Certum za kwalifikowany certyfikat wydawany osobom fizycznym pobiera opłatę ok. 232 zł za rok lub 317 zł za dwa lata. Cena ta nie zawiera niezbędnej karty kryptograficznej, której koszt to 128 zł.

Na wydatek ten zdecydują się zapewne nieliczni, zwłaszcza jeśli e-podpis miałby służyć jedynie do podpisywania zeznania rocznego raz na rok. Upowszechnić podpis elektroniczny może jedynie szersze wprowadzenie usług e-administracji oraz tych komercyjnych, np. bankowych i ubezpieczeniowych.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wcześniej, bo z początkiem 2008 r., wszyscy podatnicy będą mogli wysyłać do urzędów skarbowych inne formularze podatkowe. Ich lista nie jest jeszcze znana, w Ministerstwie Finansów trwają uzgodnienia w tej sprawie. Od 30 kwietnia 2008 r. za pośrednictwem Internetu podatnicy będą mogli aktualizować w urzędach swoje dane. Od maja zaś zakłady pracy będą mogły wysyłać siecią fiskusowi informacje o dochodach pracowników i pobranych od nich zaliczkach na podatek (PIT-11).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200