Będzie można sprawdzić nasze składki w ZUS przez Internet

Firma zbuduje i wdroży nowy portal dla klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na którym ZUS ma udostępniać im usługi elektroniczne. Nowy Portal Informacyjny jest częścią projektu Platformy Usług Elektronicznych. Ma on wystartować na przełomie 2011 i 2012 roku. Jego budowa będzie kosztowała 18,1 mln złotych brutto.

Kilka miesięcy temu ZUS zapowiedział, że od 2012 roku ubezpieczeni będą mogli przez Internet sprawdzać stan swoich kont i hipotetyczną emeryturę, a właściciele firm drogą elektroniczną załatwią wszystkie rozliczenia. Częściowo służyć ma do tego Nowy Portal Informacyjny, który jest jednym z głównych elementów wchodzącym w skład Platformy Usług Elektronicznych.

Platforma ma umożliwić klientom Zakładu korzystanie z usług świadczonych przez ZUS za pośrednictwem Internetu. Przez Internet będzie można złożyć wnioski i dokumenty tj. zaświadczenie o ubezpieczeniu, wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, oświadczenie o osiąganiu przychodu, wniosek o wypłatę zasiłku, zgłoszenie zapytania płatnika czy zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej oraz wiele innych.

Klient za pośrednictwem systemu będzie mógł także zadawać pytania i mieć dostęp do danych zapisanych na jego indywidualnym koncie. Osoba ubezpieczona będzie mogła także w prosty sposób sprawdzić wysokość kwoty zgromadzonych składek i na tej podstawie wyliczyć, ile faktycznie wyniesie jej przyszła emerytura.

W ramach projektu Sygnity wdroży m.in. część portalową, formularze elektroniczne, wirtualnego doradcę oraz tzw. szynę usług elektronicznych - rozwiązanie klasy ESB, tworzące podstawy pod komunikację elektroniczną w ZUS. W ramach wdrożenia Sygnity zapewni także funkcjonalność e-płatnika, umożliwiającą wypełnianie i przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS. Wartość umowy wynosi 18,1 mln złotych brutto. Nowy portal ma wystartować na przełomie 2011 i 2012 roku.

Czytaj także:

W ZUS-ie wszystko załatwimy przez Internet

ZUS podpisał z Asseco Poland umowy na 650 mln zł

ZUS szykuje się do dywersyfikacji w zakresie IT

ZUS będzie korzystać ze standardowego systemu SAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200