Będą zatrudniali

Pracodawcy, którzy wzięli udział w badaniu Computerworlda w większości planują stworzyć nowe miejsca pracy. Ponad 70% ankietowanych zadeklarowało, że zatrudnią co najmniej tylu pracowników, ilu przyjęli w roku 2013. Połowa badanych zamierza zatrudnić w 2014 r. więcej pracowników niż w ciągu mijających dwunastu miesięcy.

To dobra perspektywa, zwłaszcza że ankietowani przewidują także rozbudowę istniejących i stworzenie nowych oddziałów swoich firm. Biorąc pod uwagę, że część ankietowanych nie potrafiła jeszcze wskazać dokładnie, ilu pracowników chce zatrudnić, można przewidywać, że liczba nowych miejsc pracy dla informatyków będzie w rzeczywistości znacznie wyższa niż 2713.

Rekordziści mają szansę osiągnąć dynamikę nawet 300%. W ujęciu wartościowym, które daje bardziej zobiektywizowany obraz rynku, firma, która zamierza zatrudnić najwięcej, planuje przyjęcie 600 osób, w związku ze wspomnianą już rozbudową struktury firmy o kolejne oddziały.

Jak wynika z naszego zestawienia, najwięcej nowych miejsc pracy powstanie w stolicy. Jednak biorąc pod uwagę podaż specjalistów, trzeba docenić również to, że w mniejszych miejscowościach – takich jak Zabierzów czy Tarnowo Podgórne – pracę w przyszłym roku znajdzie kilkuset informatyków. Powstanie nowych oddziałów i rozbudowa firm jest dobrym sygnałem dla całego rynku pracy, bo firmy informatyczne będą potrzebowały zarówno dostawców, jak i usługodawców. W wielu regionach to właśnie IT staje się kołem zamachowym całej gospodarki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200