Bazy open source w natarciu

Na razie nikt nie pozbył się klastrowanej bazy Oracle 9i na wieloprocesorowym serwerze Sun, wymieniając ją na pobraną ze strony internetowej, darmową bazę, działającą pod systemem Linux. W jakich zastosowaniach można jednak użyć takiego oprogramowania i kto się na to zdecydował?

Na razie nikt nie pozbył się klastrowanej bazy Oracle 9i na wieloprocesorowym serwerze Sun, wymieniając ją na pobraną ze strony internetowej, darmową bazę, działającą pod systemem Linux. W jakich zastosowaniach można jednak użyć takiego oprogramowania i kto się na to zdecydował?

Wielu menedżerów IT próbuje przystosować darmowe serwery do swoich potrzeb. Właśnie odkrywają, że darmowe serwery baz danych mogą się stać ostatnim dodatkiem do używanych już przez nich wielu bezpłatnych narzędzi - systemu Linux, serwera webowego Apache oraz Tomcat. Użytkownicy dostrzegają w tych narzędziach dużą wydajność, niskie koszty administracyjne oraz brak lub minimalne koszty licencji. Wiele firm na razie nie decyduje się na wdrożenie baz open source w najbardziej krytycznych zastosowaniach back-end, ale testuje darmowe bazy na mniej krytycznych szczeblach infrastruktury. Duże bazy w dalszym ciągu działają na serwerach, takich jak Oracle 9i, IBM DB2 czy Microsoft SQL Server. Są jednak zastosowania, które nie wymagają aż tak złożonych możliwości przy wysokiej przecież cenie. Powszechna jest opinia, że wielu użytkowników korzystających z markowych systemów zarządzania bazami danych, nigdy nie wykorzystało ich zaawansowanych możliwości, za które zapłacili niemałe pieniądze.

W Yahoo! też mają MySQL

W znanym portalu internetowym Yahoo! serwer MySQL, dostępny w modelu open source, przeszedł wszystkie "szczeble" wykorzystania i dotarł na szczyt infrastruktury. Serwer MySQL obsługuje informacje z setek źródeł, takich jak agencje Associated Press, Reuters, pisma branżowe i rynkowe oraz wiele innych. Dane są zapisywane, oznaczane i przesyłane w stronach internetowych w odpowiedzi na kliknięcia myszką odwiedzających Yahoo! Serwer MySQL stanowi więc podstawowy mechanizm generowania zawartości portalu.

Otwarty kod i społeczność

Bazy open source są z reguły dostarczane na licencji GNU PL (GNU General Public License). Ich użytkownicy mają zwykle pełną dowolność w modyfikowaniu dowolnych fragmentów oprogramowania, używania go bez opłat oraz publikowania zmienionych przez siebie jego wersji na tych samych zasadach, czyli za darmo.

Alternatywne rozwiązanie jest stosowane przez producenta bazy PostgreSQL. Licencja Berkeley Software Development (BSD) pozwala na dowolne modyfikowanie, dystrybuowanie oraz używanie do wszystkich zastosowań. Licencja ta umożliwia jednak przekształcenie otwartego kodu zmodyfikowanego przez firmę w jej własne oprogramowanie, za które może pobierać opłaty.

Oprócz wymienionego powyżej oprogramowania z otwartym kodem warto wymienić również bazę Firebird, opartą na InterBase - rozwiązaniu firmy Borland. Jest ona jedną z niewielu posiadających dobrze zorganizowane wsparcie i organizację programistów.

MySQL jest również w gronie baz o doskonale zorganizowanej społeczności koderów. O tym, jak ten serwer baz danych jest lubiany przez programistów, niech świadczy fakt zaimplementowania jego obsługi w każdym nowym języku programowania. Szczególnie popularne jest jej wykorzystanie z językiem PHP. Poza tym są sterowniki dla wszystkich rodzajów języków. Rzadko się to zdarza nawet w wypadku serwerów komercyjnych. Istnieje również wiele bardzo dobrych narzędzi opracowanych dla MySQL, w tym system do zarządzania bazą przez przeglądarkę webową.

Serwer baz danych PostgreSQL jest z kolei uważany za najbardziej dojrzały produkt wśród narzędzi open source tego typu. PostgreSQL jest kanadyjską firmą oferującą aplikacje z usługami wsparcia. Również w przypadku tego serwera możemy mówić o rozwiniętej społeczności użytkowników i szerokim wsparciu przez języki tworzenia dynamicznych stron. Bazy sprzedawane przez firmę Red Hat są oparte na technologii PostgreSQL.

Źródło innowacji

Bazy open source w natarciu

Zestawienie popularnych baz open source

Bazy open source są również przesycone innowacjami. Dla przykładu, serwer MySQL zdobył uznanie za architekturę, w której podstawowy menedżer relacji (relational manager) może być używany przez różne typy wtyczek, tzw. data handlers. Firmy wdrażające serwer MySQL mogą dzięki temu tworzyć ich własne narzędzia do obsługi danych np. geograficznych. Obsługę podobnych obiektów, oprócz zwykłych wierszy i kolumn, wprowadziły również Oracle i IBM. Najnowsza wersja bazy Red Hat ma bardzo intuicyjny i zautomatyzowany instalator. Podobnie zresztą komercyjni producenci automatyzują swoje produkty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200