Bazy danych dla Windows

W oparciu o koncepcję Boca (Borland Component Architecture) firma Borland przygotowuje program o nazwie Interbase Local Engine, który umożliwi użytkownikom różnych aplikacji dostęp do baz danych pod Windows.

W oparciu o koncepcję Boca (Borland Component Architecture) firma Borland przygotowuje program o nazwie Interbase Local Engine, który umożliwi użytkownikom różnych aplikacji dostęp do baz danych pod Windows.

Architekturę projektowaną przez Borlanda cechują dwa interfejsy: z jednej strony ma ona zapewnić połączenie Interbase bazującego na Unix serwera bazy danych SQL do planowanego na poziomie PC Interbase Local Engine. Poza tym przedsiębiorstwo pracuje obecnie nad bazującym na otwartych standardach interfejsem ODAPI (Open Database Application Programming Interface), który ma umożliwić produktom, niezależnie od tego, kto jest ich producentem, dostęp do Interbase Local Engine. Chodzi tu o liczne aplikacje pod Windows, w tym także produkty Borlanda, np. z Paradox i dBase for Windows. Nabywcy tych wersji otrzymają kompletny pakiet, łącznie z Interbase Local Engine.

Czy plany Borlanda dadzą się zrealizować w czasie będącym do przyjęcia, to się dopiero okaże. Twórcy zwracają bowiem uwagę na istotny problem, jaki stanowi możliwość komunikowania się nie założonej w SQL bazy danych, takiej jak dBase, z bazami danych SQL. Borland uważa, że dzięki włączeniu do Interbase "Object-Layer-Technology", dBase i Paradox for Windows będą mogły już wkrótce korzystać z Interbase Local Engine.

System zawiera też kilka interfejsów do sprawdzania integralności baz danych, jak również funkcje Query. Ukierunkowane na objekt programowanie tej techniki umożliwia stosunkowo szybkie przenoszenie arkuszy z Quattro Pro na format zrozumiały dla Interbase. Poza tym obie platformy Interbase mają wiele identycznych narzędzi, jak np. do opracowywania wielkich zestawów danych, tzw. Binary Large Objects (Blobs), przydatnych do opracowywania obrazów i aplikacji Multimedia.

Jeśli Borland dotrzyma harmonogramu, wówczas Paradox for Windows pojawi się jeszcze w pierwszej połowie br. dBase for Windows pod koniec 1992 r. Paradoxowi będzie najpierw towarzyszył tradycyjny interfejs SQL, ODAPI ma się ukazać później. Następnym krokiem planowanym przez Borlanda jest podłączenie serwera do Netware 386 i OS/2 2.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200