Bazy bardziej przyjazne

Wszyscy główni dostawcy baz danych oferują takie funkcje, czy to w formie rozszerzeń możliwości języka zapytań SQL, czy też zestawu API używanego przez aplikacje. Konsorcja przemysłowe opracowują standardy dostępu do funkcji analitycznych, np. JOLAP dla dostępu z aplikacji Java i XML for Analysis - do tych funkcji za pomocą XML. Na razie samodzielne narzędzia analityczne i eksploracyjne mają lepsze właściwości niż narzędzia wbudowane, ale zapewne z czasem to się zmieni.

Z wbudowaną analityką jest związana tendencja łączenia właściwości funkcjonalnych baz wielowymiarowych przeznaczonych do obsługi hurtowni danych z bazą relacyjną. Pozwala to na przygotowanie danych zagregowanych w hurtowni pracującej w modelu wielowymiarowym i łączenie ich ze szczegółowymi danymi operacyjnymi w bazie relacyjnej. IBM, Microsoft i Oracle oferują w swoich bazach obsługę trzech podstawowych modeli hurtowni danych: wielowymiarowego OLAP, relacyjnego ROLAP i hybrydowego HOLAP.

Bazy do wbudowania coraz popularniejsze

Małe bazy danych to podstawa aplikacji dla małych i średnich organizacji. Czasami takie bazy są tworzone od podstaw przez twórców aplikacji, chociaż nie ma takiej potrzeby - na rynku jest bogaty wybór wielu doskonałych baz do wbudowania. Oferują je zarówno wielcy, jak i mali producenci oprogramowania.

Bazy do wbudowania są różne. Niektóre działają w środowisku .Net, inne współpracują tylko z aplikacjami C/C++ lub Java. Bazy do wbudowania na ogół oferują dostęp do danych za pośrednictwem standardowego ANSI SQL, czasem podzbioru SQL, chociaż niektóre mają własny język zapytań lub zestaw API do bezpośredniego dostępu do danych. Większość baz posługuje się relacyjnym modelem danych, chociaż niektóre przechowują dane w plikach płaskich. Istnieją w formie programów wykonywalnych lub komponentów Java do wbudowania bezpośrednio w aplikację. Są dostępne zarówno w wersjach serwerowych, jak i klienckich. Istnieją wersje komercyjne, ale także bezpłatne wersje open source dostępne wraz z pełnym kodem. Zwykle nie są wyposażone w specyficzne narzędzia do tworzenia aplikacji.

Wszystkie bazy do wbudowania mają pewne cechy wspólne: są tanie, szybkie, wymagają niewiele pamięci i są łatwe w eksploatacji - nie trzeba zatrudniać administratora bazy. W niektórych przypadkach po wbudowaniu bazy w aplikację nie ma już żadnej możliwości interwencji w jej parametry.

Bazy do wbudowania cieszą się największym powodzeniem wśród niezależnych dostawców oprogramowania dla małych i średnich firm. Również w Polsce istnieją tysiące aplikacji, w które wbudowano bazę, a klienci nawet nie zdają sobie sprawy z jej istnienia.

Jeszcze do niedawna największym powodzeniem cieszyła się baza Btrieve, stanowiąca standardowe wyposażenie każdej dystrybucji Novell NetWare. Kontynuuje tę tradycję baza Pervasive, chociaż już nie jest standardowo dystrybuowana z NetWare. Powszechność pakietu biurowego Microsoft Office przyczyniła się do popularności plikowej bazy Access i jej mutacji.

W Polsce duże uznanie zyskała baza Progress, stanowiąca dodatek do popularnego pakietu programistycznego o tej samej nazwie. W swoim czasie w naszym kraju uznanie zdobyła baza Gupta SQLBase, ale brak wsparcia dystrybutora zniechęcił potencjalnych klientów.

Bazy danych do wbudowania są również używane w dużych organizacjach do obsługi "punktowych" rozwiązań jednego problemu oraz klientów mobilnych, którzy muszą koordynować dane w swoim notebooku z bazą centralną.

Komu potrzebny XML

Do niedawna wydawało się, że możliwość przechowywania i przetwarzania dokumentów XML będzie nowym rozdziałem w rozwoju technologii baz danych. Z analizy oferty największych producentów baz danych wynika, że jest to raczej nowa cecha funkcjonalna kolejnych wersji produktów.

Na rynku istnieje wiele narzędzi pozwalających na zintegrowanie XML z istniejącymi bazami, bez istotnego wpływu na ich działanie i możliwości transakcyjne.

Technologia specjalizowanych baz danych XML jest w powijakach i nie ma wyraźnych powodów, aby mogła się rozwinąć. Podobnie jak bazy obiektowe, bazy XML wpasują się w niszę rynkową.

Na razie oferta rynkowa baz XML jest skromna. Najbardziej znane bazy to Tamino (Software AG) i XIS (eXcelon, obecnie Progress Software), które pojawiły się na rynku najwcześniej i oferują największy zakres funkcji.


TOP 200