Baza zamiast systemu

Baza danych Oracle8i może służyć do przechowywania danych operacyjnych, dokumentów tekstowych, komunikatów poczty elektronicznej i obsługi hurtowni danych.

Baza danych Oracle8i może służyć do przechowywania danych operacyjnych, dokumentów tekstowych, komunikatów poczty elektronicznej i obsługi hurtowni danych.

Światowa premiera nowego serwera bazy danych Oracle8i oznacza złamanie pewnej bariery w pojmowaniu baz jedynie jako składnicy danych. Obecnie baza danych może obsługiwać dowolne dokumenty tekstowe, komunikaty poczty elektronicznej, pliki multimedialne i służyć do przechowywania innych plików.

Idea przechowywania dowolnych typów danych w bazie danych, która pojawiła się przed dwoma laty w postaci tzw. uniwersalnych baz danych (Informixa, Oracle'a i IBM-a), nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem użytkowników. Bazy uniwersalne nie zapewniały dostatecznej wydajności w zastosowaniach transakcyjnych ani właściwego poziomu ochrony danych. Znalazły więc zastosowanie raczej do obsługi witryn Web. Dane operacyjne nadal są obsługiwane przez standardowe bazy relacyjne.

Oracle rozwinął ideę serwera uniwersalnego w kierunku zapewnienia możliwości przechowywania w bazie Oracle8i dowolnych dokumentów i plików przez wbudowany internetowy system plików iFS oraz dostarczania użytkownikom mechanizmów poszukiwania ich nie tylko przez nazwę, jak czynią to typowe systemy operacyjne, ale również przez zawartość, i prezentowania ich w dogodnej postaci, niezależnie od formy przechowywania.

Oracle zmierza również od rozproszonego modelu przetwarzania w kierunku modelu scentralizowanego, w którym aplikacje działają na jednym serwerze, dane są przechowywane w jednym miejscu, a technologia internetowa i przeglądarka Web zapewniają każdemu pracownikowi dostęp do nich z miejsca pracy, hotelu czy siedziby klienta.

Takie rozwiązanie stanowi bezpośrednią konkurencję dominującego obecnie modelu przetwarzania klient/serwer ze stacjami klientów z Windows 95 i dużą liczbą tanich serwerów z Windows NT, obsługujących pracowników przez sieć lokalną. Centralizacja przetwarzania na dużych serwerach unixowych pozwoli na eliminację małych serwerów lokalnych, zmniejszy koszty administrowania i rozpowszechniania aplikacji, a także zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa danych.

Więcej szczegółów na temat Oracle8i i rozmowę z Larrym Ellisonem, prezesem firmy Oracle, zamieścimy za tydzień.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200