Baza z wyboru

SAP wybrał IBM i Microsoft na strategicznych dostawców baz danych dla systemu R/3.

SAP wybrał IBM i Microsoft na strategicznych dostawców baz danych dla systemu R/3.

Brak Oracle'a w gronie najbliższych partnerów SAP może się wydawać zaskakujący, zwłaszcza że aż 75% użytkowników systemu R/3 korzysta z baz tej firmy. Oracle i SAP przez lata współpracowały, ale jednocześnie rywalizowały na rynku systemów ERP, na którym klienci muszą wybierać między R/3 a Oracle Applications. Konkurencja staje się jeszcze bardziej widoczna, odkąd firmy rozpoczęły walkę o nowe rynki m.in. CRM.

Pożegnanie z Oracle

Podstawową bazą danych dla aplikacji SAP R/3 pracujących na platformie Windows będzie Server Microsoftu. "Nie oznacza to zupełnej rezygnacji z baz Oracle'a. Zawsze pozostawiamy klientom wolną rękę w kwestii wyboru sprzętu, systemu operacyjnego i bazy danych. Po prostu teraz zacieśniamy współpracę z innymi producentami" - mówi Renata Szymańska z . Podobnie jak na świecie, R/3 najczęściej pracuje w Polsce z bazami Oracle'a. Na drugim miejscu jest Informix, dalej SQL Server i IBM DB2.

SAP postanowił również wykorzystać SQL Server 7.0 do własnych celów. Wcześniej w niemieckiej centrali używano oprogramowania Oracle'a.

Klientom, którzy wyrażą chęć zastosowania produktów internetowych mySAP.com, firma będzie polecać system Windows 2000. Microsoft ma przygotować plan migracji dla obecnych użytkowników systemów Oracle'a na SQL Server.

Nie dla Unixa

Bazy Oracle'a nie będą również rekomendowane na platformach Unix, Linux i IBM. Zostaną zastąpione przez IBM DB2, którą SAP zamierza także wykorzystać w swoich systemach produkcyjnych.

Współpraca z IBM będzie też polegać na przygotowaniu oferty dla przedsiębiorstw, które planują wykorzystywać mySAP.com i bazę DB2 Universal Database na różnych platformach, w tym Windows 2000/NT, Linux, IBM RS/6000, AS/400 i S/390 oraz Sun Microsystems.


TOP 200