Baza na przynętę

Darmowa baza danych IBM DB2 Express-C skaluje się do dwóch procesorów dwurdzeniowych i 4 GB pamięci RAM.

Darmowa baza danych IBM DB2 Express-C skaluje się do dwóch procesorów dwurdzeniowych i 4 GB pamięci RAM.

Popularność serwera baz danych MySQL musiała w końcu wywołać reakcję producentów komercyjnych platform bazodanowych. Pierwszy ruch wykonał Microsoft. Darmowy SQL Server 2005 Express Edition jest wprawdzie ograniczony - potrafi wykorzystać tylko jeden procesor i maksymalnie 1 GB pamięci RAM; łączna objętość plików nie może przekroczyć 4 GB, ale... i tak był to postęp w stosunku do MSDE 2000. Bezpłatna wersja SQL Server 2005 musiała wywołać reakcję ze strony konkurentów. Pod koniec 2005 r. Oracle ogłosił, że udostępnia bazę danych Oracle 10g Express Edition (Oracle 10g XE) ograniczoną funkcjonalnie analogicznie jak baza Microsoftu. Teraz przyszedł czas na IBM - firma udostępniła właśnie serwer DB2 8.2 Express-C. Litera C w nazwie wskazuje na potencjalnych odbiorców, czyli środowisko deweloperskie, w tym open source (community).

Dać więcej niż inni

Oferta IBM różni się nieco od propozycji Microsoftu i Oracle. Konkurenci ograniczają działanie bazy do jednego procesora, przy czym w przypadku Oracle chodzi o procesor jednordzeniowy, zaś w przypadku Microsoftu - co najwyżej dwurdzeniowy. Darmowa oferta Microsoftu i Oracle dotyczy jedynie wersji 32-bitowej. IBM tymczasem idzie dalej - DB2 Express-C to baza, którą można uruchomić na maksymalnie dwóch dwurdzeniowych procesorach i to 64-bitowych. IBM nie robi przy tym różnicy, czy będą to dwa dwurdzeniowe układy Power5+, czy też dwa dwurdzeniowe układy Xeon lub Opteron.

Dwa do czterech razy więcej mocy na przetwarzanie baz danych to dla klientów zasadnicza różnica i IBM prawie na pewno zyska dzięki temu ruchowi więcej partnerów i deweloperów. Jednak tym, co naprawdę wyróżnia ofertę IBM na tle pozostałych graczy, jest możliwość wykorzystania nie 1, lecz aż 4 GB pamięci RAM. Wielkość pamięci RAM - bardziej niż jakikolwiek inny "zgrubny" parametr sprzętu - wpływa bowiem na wydajność, a więc i skalowalność bazy danych. IBM i w tym ostatnim przypadku robi ukłon w kierunku klientów, nie narzucając jakichkolwiek ograniczeń na łączną objętość plików baz danych zarządzanych przez DB2 Express-C.

Wsparcie za pieniądze

Jedyne, czego nie oferuje IBM w ramach nowej, darmowej wersji serwera to wsparcie techniczne, które można nabyć kupując pełną wersję DB2 Express. Wydatek będzie odczuwalny, ale dla klientów, których nie stać na pełną "dużą" edycję, wciąż interesujący. Serwer DB2 Express kosztuje ok. 4,9 tys. USD za jeden procesor bez limitu co do liczby użytkowników.

Alternatywą jest zakup licencji na serwer za 625 USD i licencji na użytkownika nazwanego w cenie 124 USD za sztukę.

Narzędzia na dokładkę

Same motory baz danych mają w domyśle stanowić zamiennik dla MySQL, ale dostawcy rozwiązań komercyjnych wiedzą, że dla deweloperów liczy się tak naprawdę kompleksowa platforma. Zarówno Oracle, jak i IBM nie pozostawiają na swoich witrynach wątpliwości, że ich darmowe serwery skierowane są do deweloperów PHP/Zend, Perl i Python - trzech najważniejszych języków do tworzenia aplikacji WWW . Nieoferujący rozwiązań dla Linuxa i open source Microsoft zachęca tymczasem do skorzystania z darmowej wersji pakietu Visual Studio - Visual Studio .Net 2005 Express. W ramach tego środowiska dostępnych jest kilka narzędzi, m.in. Visual Basic 2005 Express, Visual C# 2005 Express i Visual C++ 2005 Express Edition. Microsoft promuje także darmowe narzędzia DotNetNuke do budowania aplikacji WWW.


TOP 200