Baza na diecie

Rozwiązania do zarządzania danymi aplikacji wejdą wkrótce do głównego nurtu rozwiązań stosowanych w firmach. HP wykonał właśnie ruch w tym kierunku, przejmując firmę OuterBay.

Rozwiązania do zarządzania danymi aplikacji wejdą wkrótce do głównego nurtu rozwiązań stosowanych w firmach. HP wykonał właśnie ruch w tym kierunku, przejmując firmę OuterBay.

Baza na diecie
HP wydało ponad 600 mln USD na zakup OuterBay - firmy specjalizującej się w narzędziach do archiwizowania online baz danych. To kolejna trafiona transakcja po zakupie w ub.r. firmy AppIQ. Podobnie jak ona, również OuterBay ma szerokie wsparcie w świecie dużych producentów systemów pamięci masowych, w tym EMC, a także certyfikaty zgodności z rozwiązaniami Oracle, SAP i innymi.

Posunięcie HP prędzej czy później doprowadzi do konsolidacji rynku rozwiązań archiwizacyjnych. Przedmiotem zainteresowania konkurencji HP będą dotychczasowi rywale OuterBay, m.in. Applimation, IXOS, Princeton Softech i Solix. Wśród kupujących będą natomiast EMC, IBM i Symantec, a prawdopodobnie także CA. Zmiany na tym rynku najpewniej nie ograniczą się jedynie do zakupu rozwiązań do archiwizacji baz danych przez tych dostawców, którzy jeszcze ich nie mają.

Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest integracja rozwiązań archiwizacyjnych z rozwiązaniami do wykonywania kopii natychmiastowych, backupu i stałej ochrony danych (CDP) oraz zdalnej replikacji - to logiczne z punktu widzenia transportu danych. W przyszłości możliwa jest integracja z systemami do utrzymania jakości danych, rozwiązaniami analitycznymi oraz systemami wyszukiwania. Aby zrozumieć dlaczego tak właśnie może wyglądać przyszłość, trzeba przyjrzeć się funkcjonalności rozwiązań archiwizacyjnych OuterBay i jej konkurentów.

Serwerowi nieco lżej

OuterBay Application Data Management Suite to zestaw kilku narzędzi do zarządzania danymi. Aplikacja LiveArchive wyszukuje w bazie danych nieużywane rekordy i przenosi je do kopii bazy danych zarządzanej zwykle przez oddzielny serwer. Mechanizm ten ma na celu zmniejszenie ilości danych w aktywnych bazach, co skutkuje zmniejszeniem objętości indeksów i w efekcie przyspieszeniem przetwarzania danych podlegających częstej aktualizacji.

Zanim LiveArchive przystąpi do działania, wstępną pracę musi wykonać inne narzędzie - Application Resource Monitor. Moduł ten śledzi trendy w wykorzystaniu danych przez aplikacje i umożliwia projektowanie zasad oznaczania danych do przeniesienia i reguł ich przenoszenia do archiwum. LiveArchive wykonuje zadania na podstawie reguł określonych przez Application Resource Monitor.

LiveArchive pobiera dane z bazy transakcyjnej w trybie online - nie jest konieczne jej wyłączanie, ani nawet wprowadzanie w tryb backupowy. Po przeniesieniu do bazy archiwalnej dane wciąż są dostępne dla aplikacji, które z nich normalnie korzystają. Nie obciążają jednak mocy obliczeniowej i pamięci RAM serwerów realizujących bieżące transakcje.

Narzędzia OuterBay zostały na razie certyfikowane dla serwerów baz danych i aplikacji Oracle, aplikacji PeopleSoft współpracujących z bazami Oracle, serwerów baz danych Sybase Adaptive Server Enterprise oraz dla aplikacji SAP. OuterBay oferuje także wersję deweloperską Application Data Management Suite, pozwalającą na stworzenie specyficznych rozwiązań.

Problem starych aplikacji

Bardzo ciekawym rozwiązaniem wchodzącym w skład OuterBay Application Data Management Suite jest Encapsulated Archive. Według producenta, oprogramowanie to rozwiązuje problem wynikający z faktu, że o ile dane muszą być przechowywane przez wiele lat, aplikacje służące do ich odczytywania "żyją" wielokrotnie krócej. Problem ten jest szczególnie nabrzmiały w Stanach Zjednoczonych, niemniej jednak wkrótce i u nas, czy tego chcemy czy nie, pojawią się większe problemy związane z przechowywaniem danych.

Aby uniknąć utraty kontekstu biznesowego danych wraz z wyłączeniem starej aplikacji, OuterBay Encapsulated Archive pobiera dane transakcyjne wraz ze wszystkimi metadanymi i osadza je w strukturach XML w formie kompletnych informacji o poszczególnych transakcjach. Nie jest to może oszczędne w sensie pojemności potrzebnej do przechowywania archiwum, jednak takie podejście daje możliwość uniknięcia zakupu usług wsparcia producenta aplikacji jedynie dlatego, że istnieje konieczność przechowywania danych w dającej się odtworzyć formie przez ileś tam lat.

Wydaje się także, że Encapsulated Archive może stać się podstawą rozwiązania do migracji danych między systemami, np. w przypadku całkowitej zmiany serwera baz danych. Dane w postaci pełnych transakcji stanowią wygodniejsze źródło do zasilania nowej bazy. A ponieważ są w postaci XML, ułatwiają dokonanie przekształceń podczas operacji zasilania nowej bazy. Kto wie, być może narzędzie to zostanie wykorzystane jako rozwiązanie integracyjne.

Elementem Application Data Management Suite jest także program Instance Generator. Narzędzie to służy do tworzenia kopii struktury produkcyjnych baz danych i wypełniania ich tylko częścią oryginalnych danych. Mechanizm budowy niepełnych kopii, zwany przez OuterBay i innych database subsetting, znajduje zastosowanie w procesie testowania aplikacji, a także w szkoleniach, które muszą odbywać się na rzeczywistych danych. Narzędzie to może jednak służyć także do generowania raportów o jasno określonym zakresie danych.

Nie tylko OuterBay

Możliwości podobne do tych, które oferuje OuterBay Application Data Management Suite, można znaleźć w pakietach innych producentów. Zbiór rozwiązań pod nazwą Optim firmy Princeton Softech obejmuje możliwość oceny zmienności danych, klasyfikowanie danych według różnych kryteriów, archiwizowanie według zakresu bądź daty, wspomniany wyżej subsetting z możliwością dodatkowego ukrywania danych wrażliwych, np. danych osobowych, albo danych poufnych, a także oczywiście archiwizowanie online z różnymi opcjami dalszego routingu i obróbki.

Podobny zestaw funkcji ma do zaproponowania firma Solix Technologies w ramach Solix ArchiveJinni. Oprócz możliwości wyżej wymienionych, ofertę Solix wyróżnia dedykowane rozwiązanie do migracji pomiędzy różnymi wersjami pakietu aplikacji Oracle E-Business Suite (Solix UpgradeJinni). Z kolei MigrateJinni to rozwiązanie wspierające firmy w migracji między różnymi systemami ERP lub w ich konsolidacji.

Applimation oprócz archiwizacji danych online (Integra Transaction) i partycjonowania danych (Informia Subset) skupia się m.in. na zarządzaniu kodem źródłowym (Integra Codebase). IXOS tymczasem specjalizuje się w dokumentach (w tym również pozyskiwanych metodami OCR) towarzyszących aplikacjom SAP.

HP nabiera rumieńców

Po latach marazmu oferta HP w dziedzinie rozwiązań do zarządzania danymi zaczyna wreszcie wyglądać interesująco. Zwłaszcza że oprócz zakupów nawiązała także stosunki partnerskie z firmami specjalistycznymi, np. w dziedzinie klastrowych serwerów plików (Polyserve) czy ciągłego zabezpieczania danych (Mendocino Software, Sepaton, LeftHand). Wydaje się, że po zakupie AppIQ HP jeszcze bardziej docenia rozwiązania, które może oferować w połączeniu z rozwiązaniami firm trzecich. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy HP przymierza się także do odnowienia oferty sprzętowej w dziedzinie pamięci masowych. Przełomu w najbliższym czasie nie będzie - klientom zaproponowane zostanie jedynie odświeżenie dotychczasowych produktów. Niewykluczone jednak, że HP zaskoczy nas wkrótce zarówno własnymi pomysłami, jak i porozumieniami OEM.

W Internecie
  • http://www.outerbay.com

  • http://www.princetonsoftech.com

  • http://www.applimation.com

  • http://www.solix.com

  • http://www.ixos.com
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200