Baza danych Oracle zwycięża, jednak MySQL depcze jej po piętach

Firma analityczna DB-Engines.com (monitorująca rynek baz danych) opublikowała raport zawierający informacje, jakie bazy danych cieszą się obecnie największą popularnością. Pierwszą pozycję na tej liście zajmuje baza danych Oracle (1468 punktów), co nie powinno być chyba dla nikogo zaskoczeniem. Jednak po porównaniu tegorocznego raportu z zeszłorocznym okazuje się, że pozycja Oracla uległa lekkiemu, ale jednak osłabieniu (150 punktów mniej niż w zeszłym roku).

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajmują odpowiednio bazy danych MySQL (1309 punktów) i Microsoft SQL Server (1205 punktów). Pozycję baz danych ustalono nie posługując się standardowymi w takich przypadkach parametrami (takimi jak np. ilość pobrań czy instalacji), a analizując inne czynniki wskazujące na to, że dana aplikacja cieszy się zainteresowaniem (a więc jest często wymieniana na witrynach społecznościowych czy różnych technicznych forach i grupach dyskusyjnych zajmujących się tą tematyką).

Raport pokazuje, że również zainteresowanie bazą danych Microsoft SQL Server nieco spada (28 punktów mniej). Która baza danych zatem zyskuje. Okazuje się, że MySQL (55 punktów więcej niż rok temu), czyli aplikacja open source, do umocnienia się której przyczyniła się w dużej mierze firma Oracle. Czwarte miejsce zajmuje oprogramowanie PostgresSQL (projekt open source), którego notowania również rosną (230 punktów; o 40 więcej niż rok temu).

Zobacz również:

Piąte miejsce zajmuje DB2 (190 punktów), a szóste MongoDB (183 punkty). Ciekawe jest też to, że do pierwszej dziesiątki (na siódme miejsce wskoczyła baza danych Microsoft Access (171 punktów). Warto zwrócić uwagę na fakt, że w pierwszej dziesiątce mamy tylko dwie bazy danych, które nie są relacyjne (MongoDB i baza danych Cassandra, która zdobyła 80 punktów). Ósme i dziewiąte miejsce zajęły odpowiednio bazy danych SQLite (99 punktów) i Sybase (95 punktów). Drugą dziesiątkę (jedenaste miejsce) otwiera relacyjna baza danych Teradata (63 punkty).


TOP 200