Bay popiera NDS

Bay Networks jest kolejnym producentem sprzętu sieciowego, który poparł usługi katalogowe NDS Novella.

Bay Networks jest kolejnym producentem sprzętu sieciowego, który poparł usługi katalogowe NDS Novella.

Użytkownicy urządzeń sieciowych Bay Networks wiosną przyszłego roku będą mogli kupić pakiet Optivity Policy Services w pełni zintegrowany z usługami katalogowymi NDS. Powstanie on w wyniku porozumienia firm Nortel Networks (właściciela Bay Networks) i Novell. Będą one współpracować nad rozwojem nowych standardów, takich jak CIM (Common Information Model) i DEN (Directory Enabled Network).

Jest to drugie tego typu porozumienie zawarte w ostatnim czasie przez Novella. W październiku br. producent NetWare podpisał umowę z Lucent Technologies. Licencjonowaniem NDS i tworzeniem na jego bazie nowych produktów są zainteresowane także Cabletron Systems i Ascend Communications.

Pakiet Optivity wykorzystywany jest do zarządzania urządzeniami sieciowymi i ruchem danych w sieci. Jego integracja z usługami katalogowymi Novella umożliwi administratorom implementację priorytetów nie tylko na poziomie aplikacji sieciowych (a konkretnie wykorzystywanych przez nie portów komunikacyjnych), lecz także indywidualnych użytkowników.

Nortel Networks nie zamierza jednak poprzestać na integracji swoich produktów wyłącznie z usługami katalogowymi Novella. Przedstawiciele firmy przyznali, że współpracują z Microsoftem nad wykorzystaniem Active Directory, które mają być integralną częścią systemu Windows 2000 (znanego dotychczas jako Windows NT Ser- ver 5.0). Ponieważ nie jest on jeszcze dostępny na rynku, Bay Networks nie podał informacji, kiedy pojawi się w sprzedaży Optivity oparte na Active Directory. W opinii analityków, decyzję o wykorzystaniu rozwiązania Microsoftu podyktowała podobna strategia największego konkurenta Nortela - firmy Cisco Systems. Ta ostatnia w ubiegłym tygodniu zdecydowała, że dołączy do licznej już grupy firm, wykorzystujących usługi katalogowe Novella. W przeciwieństwie do nich Cisco nie będzie jednak licencjonować NDS, lecz zgodziło się udostępniać Novellowi specyfikacje wszelkich rozszerzeń standardu DEN (Directory Enabled Networks), dotyczące urządzeń tej firmy. To pozwoli zaimplementować ich pełną obsługę z poziomu NDS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200