Bawiąc uczyć

Bawiąc się klockami Lego, można też uczyć się informatyki.

Bawiąc się klockami Lego, można też uczyć się informatyki.

Grupa dzieci w wieku od 10 do 16 lat spotyka się co tydzień w warszawskim biurowcu polskiego oddziału SAP. Przygotowują się do udziału w finale europejskich rozgrywek First Lego Ligue, które odbędą się w maju tego roku w Norwegii. Konkurs ma na celu popularyzację innowacyjności wśród dzieci i młodzieży. Ma też wspomagać proces edukacji informatycznej wśród uczniów.

W zawodach biorą udział roboty zbudowane ze specjalnych zestawów klocków Lego. Dzieci muszą same wymyślić i wykonać konstrukcję robota, a następnie tak go oprogramować, aby jak najlepiej wykonywał wyznaczone przez organizatorów zawodów zadania. Uczą się przy tym zarówno zasad mechaniki, jak i poznają algorytmiczną logikę działania programów komputerowych.

Warszawski zespół ma już na swym koncie sukcesy w europejskich rozgrywkach regionalnych w Niemczech. Dzieci z Polski, wraz z grupą swych niemieckich kolegów, pod koniec ubiegłego roku brały udział w zawodach w Magdeburgu. W turnieju tym startowało 30 drużyn ze Szwajcarii, Czech, Węgier, Niemiec, Austrii - finalistów rozgrywek krajowych. Drużyna "Leimbach+Wisła SAPmarine" zdobyła dwa puchary: Team Award - za najlepszą współpracę w grupie oraz Motoral Communication Award - za wykorzystanie nowoczesnych technik komunikacyjnych. Oprócz przygotowania robotów dzieci musiały również przedstawić prezentację na temat nanotechnologii. Pokazały zbudowany przez siebie papierowy model "nano-łodzi podwodnej" walczącej z komórkami raka. Prezentacja spotkała się z dużym uznaniem komisji konkursowej.

W Polsce na razie takie zawody się nie odbywają, dlatego polski zespół musi występować w połączonej, polsko-niemieckiej drużynie. Ma to dodatkowe korzyści w postaci uczenia się współpracy w międzynarodowym zespole. Koordynacja prac odbywa się zdalnie - drogą telefoniczną, za pomocą Internetu, przez wideokonferencje, z wykorzystaniem środków technicznych udostępnionych w biurach SAP. Przed zawodami w Magdeburgu okazało się jednak, że nie wszystko da się załatwić za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji i potrzebne były również bezpośrednie spotkania obu zespołów.

Opiekunem polskiego zespołu jest Jarosław Poręba, Value Engineering Manager SAP CE. "Trudnym zadaniem jest napisanie oprogramowania robota, a potem testowanie jego umiejętności. Dzieci wspaniale jednak sobie z tym radzą. Wykazują się dużą pomysłowością i umiejętnością wykorzystania posiadanej wiedzy oraz nabywanych doświadczeń" - mówi Jarosław Poręba.

Zespół szuka chętnych do zajęcia się budową robotów z klocków Lego również w innych miejscach w kraju. Gdyby była dostatecznie duża liczba drużyn zainteresowanych startem, można by uruchomić polskie zawody robotów. Zainteresowani propagowaniem tej formy zabawy i edukacji oraz uruchomieniem polskiej edycji rozgrywek First Lego Ligue mogą zgłaszać się do Jarosława Poręby ( mailto:[email protected] ).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200