Baterie słoneczne w iPodach?

Inżynierowie pracujący w firmie Apple opracowali technologię pozwalającą wbudowywać baterie słoneczne w przenośne urządzenia elektroniczne. Wynalazek, który będzie prawdopodobnie opatentowany, przewiduje, że baterie słoneczne są umieszczone za warstwą ekranu dotykowego montowanego w przenośnych urządzeniach elektronicznych.

Urządzenia zawierające baterie słoneczne będą w pełnym tego słowa znaczeniu rozwiązaniami przenośnymi, których nie trzeba będzie podłączać do zasilaczy czy adapterów dostarczających im prąd. Jest sprawą oczywistą, że im większa jest powierzchnia baterii słonecznej, tym więcej prądu może ona dostarczyć urządzeniu. Stąd pomysł (opisany w patencie noszącym nazwę "Solar cells on portable devices") integrowania baterii słonecznych z ekranami dotykowymi, które mają dużą powierzchnię.

Apple przewiduje, że baterie takie będzie można w przyszłości instalować w takich urządzeniach jak iPhone czy iPod, w których ekran zajmuje procentowo dużą powierzchnię w odniesieniu do powierzchni całego rozwiązania.

W zamierzenia firmy Apple wpisują się plany innych producentów działających na tym rynku, takich jak np. Vodafone, który chce zmniejszyć do 2020 r. emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) do atmosfery o 50%. Vodafone chce to osiągnąć między innymi również dzięki wyposażaniu urządzeń elektronicznych w baterie słoneczne.


TOP 200