Bateria wielokrotnego użytku ... w sprayu

Naukowcy z Rice University (Houston) opracowali prototypowy model baterii wielokrotnego ładowania opartej na nowatorskiej technologii. To bateria typu "spray-on" (napylana) charakteryzująca się podobnymi parametrami elektrycznymi, jakie oferują standardowe baterie litowo-jonowe, mająca jednak budowę, która może radykalnie zmienić sposób projektowania elektronicznych urządzeń przenośnych.

Baterię "spray-on" można bowiem umieszczać za pomocą konwencjonalnego pistoletu do malowania natryskowego na dowolnej powierzchni. Wszystkie stosowane obecnie baterie litowo-jonowe mają niezależnie od kształtu podobną budowę. Jest to zawsze nieelastyczny blok, zawierający po jednej stronie elektrody. Bateriom takim nie można w dowolny sposób nadawać różnych kształtów, dlatego projektanci urządzeń elektronicznych (szczególnie przenośnych, które zawierają często wiele nieregularnych powierzchni) muszą się liczyć z ograniczeniami. Ograniczeń takich nie ma w przypadku instalowania w urządzeniach elektronicznych baterii typu "spray-on".

Napylana bateria składa się z pięciu warstw: anody, katody, warstwy separującej (polimer) i dwóch oddzielnych kolektorów prądu. "Zaprojektowanie baterii mającej postać farby napylanej na powierzchnię nie było prostą sprawą", mówi Neelam Singh, jeden z twórców wynalazku. Pierwsze wersje baterii były wrażliwe na wilgoć i odklejały się od podłoża. Jednak problem udało się rozwiązać, dodając do mieszanki polimer i składnik uodparniający całość na temperaturę. I tak powstała bateria, którą można napylać na plastik, metal i ceramikę.

Zobacz również:

  • Apple testuje kolorowy ekran typu e-ink
  • CATL wprowadza na rynek akumulator CTP 3.0 „Qilin”, osiągając najwyższy poziom integracji na świecie

Naukowcy zaprezentowali wynalazek, napylając baterię na dziewięć zwykłych płytek glazury stosowanych w łazienkach. Każdą płytkę (reprezentującą jedną komórkę baterii) naładowano następnie przy pomocy małej baterii słonecznej. Tak połączone równolegle baterie były w stanie zasilać przez sześć godzin wyświetlacz LED (Light-Emitting Diodes), na którym pojawiło się słowo "RICE".

Naukowcy zgłosili już szereg wniosków na opatentowanie stosowanych przez nich technologii - użytych przy projektowaniu napylanych baterii - i pracują dalej nad udoskonaleniem wynalazku (np. sięgając po inne materiały), mając jednocześnie nadzieję, że baterią zainteresuje się przemysł elektroniczny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200