Barracuda NG Firewall F400 - test

Podsumowanie

Barracuda NG Firewall F400 - test

Podgląd zdarzeń w aplikacji NG Admin

Barracuda NG firewall jest z pewnością rozwiązaniem godnym polecenia. Zaawansowane opcje pozwalają dostosować reguły pracy do niemal każdego środowiska. Natomiast pełny wachlarz wersji sprawia, że mogą sobie na niego pozwolić również mniejsze przedsiębiorstwa. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie ze względu na wyróżniające je funkcjonalności (autorski VPN, filtr aplikacyjny czy inspekcję SSL) oraz na unikalne podejście do centralnego zarządzania, które ma na celu minimalizację nakładu pracy administratorów, a co za tym idzie - zmniejszenie kosztów zatrudnienia technika w każdej placówce, gdzie zainstalowany jest NG Firewall. Zaawansowane funkcje urządzenia idą w parze z liczbą opcji, które ze względu na ich mnogość niejednokrotnie trudno odszukać. Dlatego aby skrócić czas wdrożenia i docelowej konfiguracji, należałoby odbyć szkolenie w zakresie obsługi i konfiguracji Barracuda NG firewall, a dodatkowo już na starcie posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu usług i protokołów sieciowych. Na pewno nie jest to urządzenie do samodzielnej konfiguracji przez administratorów, którzy takiej wiedzy nie mają mimo tego, że nic nie możemy zarzucić udostępnionej przez producenta dokumentacji technicznej.

Jedynym minusem, jaki udało nam się zaobserwować, jest niezwykle głośna praca urządzenia fizycznego.

Barracuda NG Firewall F400 - test

Status serwera wirtualnego

Jeśli chodzi o wsparcie oraz ceny, to każdy klient kupujący rozwiązanie Barracuda NG firewall musi jednocześnie wykupić przynajmniej na rok serwis Energize Updates, który na tym poziomie zapewnia subskrypcję aktualizacji, dostęp do najnowszych wersji firmware, wsparcie e-mailowe producenta i dystrybutora oraz wsparcie telefoniczne 5 dni roboczych w tygodniu. Do tego każde urządzenie objęte jest roczną gwarancją producenta. Pozostałe dostępne poziomy serwisowe to Instant Replacement (przedłuża gwarancję, przyspiesza wymianę uszkodzonego urządzenia oraz zapewnia wsparcie techniczne 24/7) oraz Premium Support, który jest najwyższym poziomem serwisu i wsparcia technicznego z przydzielonym opiekunem prowadzącym zgłoszenia - wyceniane indywidualnie. Należy również wspomnieć, że między innymi ze względu na zaawansowanie funkcjonalne, poziom szyfrowania oraz autorskie rozwiązania Barracuda NG Firewall zostało zakwalifikowane jako urządzenie o znaczeniu strategicznym i może być wdrażane również przez instytucje wojskowe. Skutkuje to tym, że każdy zakup oraz testy (również w naszym przypadku) muszą zostać zgłoszone do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dodatkowym atutem w przypadku zakupu odpowiednich poziomów wsparcia jest możliwość wymiany urządzenia na nowe po czterech latach korzystania. Klient otrzymuje wtedy w ramach supportu nowy odpowiednik obecnie używanego rozwiązania. Jeśli chodzi o ceny, to testowany model (F400 rev. B) na obecnie kosztuje 4999 euro, dla porównania model Barracuda NG Firewall F10 to koszt 599 euro. Natomiast wsparcie techniczne na podstawowym poziomie to wydatek 899 euro dla F400 oraz 99 euro dla F10. Oczywiście wyższe poziomy wsparcia są odpowiednio droższe.

Barracuda NG Firewall F400 - test

Statystyki firewalla

W odróżnieniu od bazowych funkcji dostępnych w cenie urządzenia, również dodatkowe moduły są licencjonowane oddzielnie. Zakup NG Malware Protection to wydatek rzędu 699 euro/rok, a SSL VPN i Network Access Control - 499 euro.

Jak widać, ceny kompletnego rozwiązania, do którego trzeba doliczyć NG Control Center w przypadku architektury rozproszonej, nie należą do najniższych, ale Barracuda NG Firewall bez względu na wersję i funkcjonalność warta swojej ceny, szczególnie obecnie, gdy skuteczna ochrona dostępu do danych i przepływu informacji jest tak trudna do utrzymania.


TOP 200