Bardzo szybka miedź

Intel wprowadzi na rynek pełną gamę rozwiązań Gigabit Ethernet, wykorzystujących okablowanie miedziane piątej kategorii, które mogą komunikować się z szybkością 1 Gb/s.

Intel wprowadzi na rynek pełną gamę rozwiązań Gigabit Ethernet, wykorzystujących okablowanie miedziane piątej kategorii, które mogą komunikować się z szybkością 1 Gb/s.

Do końca czerwca br. na rynek trafią cztery nowe urządzenia gigabitowe Intela. Po raz pierwszy firma zaprezentowała urządzenia, które mogą komunikować się z szybkością 1 Gb/s za pośrednictwem tradycyjnego okablowania miedzianego piątej kategorii. Podstawową przewagą gigabitowych przełączników pracujących przy użyciu takiego okablowania nad rozwiązaniami Gigabit Ethernet komunikującymi się za pośrednictwem światłowodów jest znacznie niższa cena. Nowe przełączniki Intel NetStructure 470T pracujące w oparciu o łącza miedziane będą kosztować ok. 4000 USD, podczas gdy za analogiczny przełącznik Intel NetStructure 470F dla łączy światłowodowych trzeba będzie zapłacić ok. 7500 USD.

Dla grup roboczych

Nowe urządzenia gigabitowe Intel wprowadza w ramach rodziny NetStructure, której premiera miała miejsce w lutym br. Firma wprowadziła na rynek moduł Gigabit over Copper dla dostępnych na rynku przełączników Intel Express 460T, oferujących 16 i 24 porty 10/100 Mb/s. Nowy moduł Gigabit Ethernet umożliwi włączenie tego przełącznika do szybkiego szkieletu sieci pracującego z szybkościami gigabitowymi przy użyciu okablowania miedzianego.

Nowe przełączniki Intel NetStructure 470T i 470F to rozwiązania przeznaczone dla wymagających grup roboczych, np. studiów graficznych. Dzięki wykorzystaniu okablowania miedzianego NetStructure 470T oferuje 6 portów w standardzie 100/1000Base-T, do których można podłączyć zarówno urządzenia komunikujące się z szybkością 100 Mb/s, jak i 1 Gb/s. Takie rozwiązanie pozwala stopniowo przeprowadzać proces migracji, wymieniając najpierw przełączniki sieciowe, a dopiero potem karty sieciowe pracujące w wymagających stacjach roboczych. Przełącznik 470T jest wyposażony ponadto w 2 porty GBIC, umożliwiające instalację światłowodowych modułów Gigabit Ethernet, pozwalających podłączyć przełącznik do szybkiego szkieletu sieciowego. NetStructure 470F to odpowiednik urządzenia 470T, wyposażony w 8 portów światłowodowych 1000Base-SX.

Obydwa przełączniki przełączają pakiety przy wykorzystaniu informacji znajdujących się w drugiej warstwie sieciowej. Wyposażone są także w funkcje umożliwiające realizację różnicowania poziomu oferowanych usług (Quality of Service). Magistrala komunikacyjna w przełącznikach NetStructure 470T i 470F ma przepustowość 16 Gb/s.

Dla szkieletu sieci

Znacznie bardziej zaawansowanym urządzeniem jest przełącznik routujący Intel NetStructure 480T. Jego podstawowym zastosowaniem jest praca w szkieletach sieci Gigabit Ethernet. Przełącznik pracujący w drugiej i trzeciej warstwie modelu sieciowego jest wyposażony w 12 portów 100/1000Base-T i 4 gigabitowe porty GBIC. Może on kontrolować przepustowość transmisji na każdym z portów i dokonywać różnicowania poziomu usług przy użyciu protokołu IEEE 802.1p. Nabywcy tego rozwiązania mogą dodatkowo zakupić specjalną wersję oprogramowania systemowego dodającego np. funkcjonalność Multicast Routing do przełączania w trzeciej warstwie sieciowej, co pozwala m.in. optymalizować transmisję wideo w sieciach komputerowych.

NetStructure 480T będzie dostępny w dwóch wersjach - zawierających jeden i dwa zasilacze. Urządzenie jest wyposażone w magistralę o przepustowości 32 Gb/s, co umożliwia mu realizowanie przełączania do 48 mln pakietów/s.

Konkurencja dla największych

Po kilku latach inwestowania w rynek rozwiązań sieciowych urządzenia Intela przeznaczone do budowania sieci lokalnych dorównują już wydajnością największym konkurentom, oferowanym przez takich producentów, jak Cisco, 3Com, Cabletron i Hewlett-Packard. Jednocześnie, przy zachowaniu dużej wydajności, są one relatywnie tanie.


TOP 200