Bardzo szerokie bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo systemów informatycznych można realizować na wiele sposobów.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych można realizować na wiele sposobów.

I chociaż wydaje się to oklepaną formułą, warto powtórzyć, że efektywność zabezpieczeń zawsze zależy od tego, czy zostały one zrealizowane kompleksowo.

"Systemy zabezpieczeń przed awarią" inaugurują cykl raportów Computerworld o wspólnym tytule Bezpieczeństwo IT. Chociaż temat przewodni tych raportów jest jeden, to każdy z nich będzie omawiać inny aspekt, związany z budową i eksploatacją bezpiecznego środowiska informatycznego. Oprócz omówienia problematyki wyboru i wdrożenia programowych i sprzętowych rozwiązań zabezpieczających przed skutkami awarii, przedstawimy problematykę budowy bezpiecznego centrum danych, tworzenia i aktualizacji procedur oraz planów awaryjnych dla systemów IT, budowy wydajnych i bezpiecznych systemów pamięci masowych, wyboru i wdrożenia kompleksowych systemów 3A (administracji, autoryzacji i autentykacji). Opiszemy również problematykę walki z wirusami, identyfikacji źródeł ataków typu denial-of-service i skutecznego identyfikowania i "łatania" dziur w systemach zabezpieczeń.

Zamiast pojedynczego raportu opublikujemy cykl Bezpieczeństwo IT, który pozwoli szerzej opisać zarówno najbardziej elementarne zagadnienia, takie jak wybór i liczenie wydajności systemów zasilania, przeciwpożarowego oraz klimatyzacji, jak i kryteria wyboru infrastruktury sprzętowej na potrzeby bezpiecznego przetwarzania i transmisji danych. Pozwoli także zaprezentować zabezpieczenia na poziomie systemów operacyjnych i aplikacji.

Pozostaje mi mieć nadzieję, że lektura raportów będzie interesująca, a kompendium wiedzy o bezpieczeństwie, jakie utworzy sześć raportów Bezpieczeństwo IT, okaże się przydatną pomocą w Państwa pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200