Bardziej konkurencyjni dzięki chmurze

Wzrost inwestycji i PKB

To tylko niektóre korzyści widoczne na poziomie pojedynczych przedsiębiorstw. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową spróbował także ocenić, jak może się to przełożyć na ogólną sytuację ekonomiczną kraju. Zdaniem przedstawicieli Instytutu, powszechne wykorzystywanie technologii cloud computing przez przedsiębiorstwa może przyczynić się do eliminacji powszechnego dziś zjawiska wykorzystywania tylko niewielkiej części posiadanego potencjału informatycznego. "Przejście na przetwarzanie w chmurze oznacza niższe koszty utrzymania zasobów IT, a także znaczące ograniczenie nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę informatyczną. Powstałe oszczędności, które jednak należy pomniejszyć o koszty związane z wykorzystaniem usług w modelu cloud, będą mogły być przeznaczone na inwestycje poza sferą IT" - czytamy w raporcie. A powstałe oszczędności mogą być przeznaczane przez firmy na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost inwestycji.

Lepsza alokacja zasobów w przedsiębiorstwach ma się z kolei przełożyć na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, a wzrost konkurencyjności firm oznacza wzrost konkurencyjności całej gospodarki. Powinno to znaleźć pozytywne odzwierciedlenie np. w wynikach handlu zagranicznego.

W raporcie podkreślono jednak, że makroekonomiczne efekty rozwoju cloud computing są trudno mierzalne, ponieważ nakłada się na nie szereg czynników, również wpływających na wyniki gospodarki w skali makro, a których znaczenie jest dużo większe. Mimo to Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że polska gospodarka może wzbogacić się o około 20 tys. nowych miejsc pracy w latach 2011-2012 w związku ze stosowaniem przez firmy modelu przetwarzania w chmurze, zaś łączne efekty dla tempa wzrostu produktu krajowego brutto będą rzędu 0,1%. Popularyzacja cloud computing ma też zredukować bariery finansowe i organizacyjne związane z wykorzystywaniem zasobów IT przez małe i średnie przedsiębiorstwa. "Firmy z tego sektora będą miały realne szanse na szybki rozwój w skali, która nie byłaby osiągalna bez możliwości, jakie daje migracja zasobów IT do chmury" - czytamy w raporcie.


TOP 200