Baraccuda ostrzega - ataki ransomware przybierają na sile

Pojawił się kolejny raport zajmujący się zagrożeniami typu ransomware, które w ostatnich miesiącach dają się mocno we znaki firmom na całym świecie. Tym razem jest to badanie opracowane przez firmę Barracuda, analizujące ataki tego typu przeprowadzone pomiędzy sierpniem 2020 r., a lipcem 2021 r.

Ransomware

A oto podstawowe informacje zawarte w raporcie. Informatycy Barracudy zidentyfikowali i przeanalizowali 121 takich incydentów, odnotowując wzrost liczby ataków – licząc rok do roku - o 64%.

Ataki na przedsiębiorstwa związane z infrastrukturą, usługami turystycznymi, usługami finansowymi, oraz firmy z innych branż stanowiły 57% wszystkich ataków ransomware, w porównaniu z zaledwie 18% w badaniu przeprowadzonym w 2020 roku.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Ataki ransomware pozostają nadal numerem 1
  • Sektor energetyczny zwiększy wydatki na chmurę
Baraccuda ostrzega - ataki ransomware przybierają na sile

Firm związanych z infrastrukturą dotyczyło 10% wszystkich przeanalizowanych ataków. Ataki ransomware szybko ewoluują i są kierowane przeciwko łańcuchom dostaw oprogramowania, które pozwalają dotrzeć do większej liczby firm.

Kwoty okupu drastycznie rosną. Obecnie przeciętne żądanie okupu wynosi ponad 10 milionów dolarów. W 8% incydentów żądano okupu poniżej 10 milionów dolarów, a w 14% incydentów – powyżej 30 milionów dolarów.

„Ponieważ cyberprzestępcy dążą do osiągania w przyszłości jeszcze wyższych zysków, branża bezpieczeństwa musi tworzyć rozwiązania, które będzie można łatwo wykorzystać w firmach każdej wielkości” — powiedział Fleming Shi, CTO w firmie Barracuda. I dodał, „Napastnicy często zaczynają od małych organizacji, które są powiązane z większymi celami, następnie przechodząc coraz wyżej. W branży zabezpieczeń musimy więc przekształcać skomplikowane technologie w produkty i usługi, które można wykorzystywać w prosty sposób”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200