Bankructwa spodziewane i nieoczekiwane

Kolejnych kilka zasłużonych firm opuściło szeregi branży IT w Polsce.

Kolejnych kilka zasłużonych firm opuściło szeregi branży IT w Polsce.

Ostatnich dwanaście miesięcy to dla prezesów i pracowników kilku spółek IT czas praktycznego kursu z kodeksu cywilnego i prawa upadłościowego. Wśród bankrutów są takie firmy, o których kłopotach rynek wiedział od lat, i takie, których upadłość była przykrą niespodzianką.

Do pierwszej grupy należy Apexim, niegdyś jeden z największych integratorów i jedna z pierwszych spółek IT notowanych na giełdzie, a ostatnio wegetujący bankrut. Trudno było przedłużać w nieskończoność żywot firmy, która zamyka rok stratą przekraczającą 76 mln zł przy przychodach wynoszących zaledwie 20 mln zł. Przyczyną kłopotów finansowych były głównie inwestycje w nieruchomości, w tym budowa słynnego już biurowca w Warszawie.

Inni, z dawna chylący się ku upadkowi giganci, to Optimus Enterprise i JTT Computer. Optimus Enterprise, spółka powstała po połączeniu pionu integracji Optimusa z TCH Systems, ogłosiła upadłość w połowie roku. Taki sam los czeka wrocławską JTT. Spółkę pogrążył długotrwały - ciągnący się blisko cztery lata - spór z organami skarbowymi o nieodprowadzenie podatku VAT za komputery dostarczane dla szkół w ramach projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Ewentualna upadłość JTT nie oznacza zniknięcia z rynku marki Adax. Komputery Adax produkuje nadal spółka zależna Centrum Komputerowe Adax.

Ogromnym zaskoczeniem okazał się upadek integratora 2Si i BPS, dostawcy systemów zasilania awaryjnego. Zwłaszcza informacja o wejściu syndyka do katowickiej spółki 2Si wywołała poruszenie w branży. Kilka miesięcy wcześniej jej prezes Jerzy Szymura propagował nową inicjatywę Autostrada Nowych Technologii i zapowiadał rozpoczęcie projektu "elektronicznego wojownika".

Przedstawiciele firm pytani o przyczyny upadku mówią o utracie dochodowych kontraktów i opóźnieniach w płatności od klientów, a więc o kłopotach, które w czasach lepszej koniunktury nie muszą od razu oznaczać upadku firmy. Niestety, w 2003 r. rynek okazał się bezlitosny. Pewne powody do optymizmu daje fakt, że na gruzach upadłych spółek powstały nowe, mniejsze, bardziej wyspecjalizowane firmy. Pomimo przykrych doświadczeń, byli pracownicy upadłych firm widzą perspektywy na rodzimym rynku IT.

Lista z problemami

Firmy IT, które w mijającym roku ogłosiły upadłość.

  • Styczeń - BPS

  • Luty - Apexim

  • Maj - 2Si

  • Sierpień - Optimus Enterprise

  • Listopad - JTT Computer
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200