Bankowa (r)ewolucja

Centrala a oddziały

Pozostaje do rozwiązania zadanie dostępu do aktualnego salda i dostarczenia do centrali zasegregowanej informacji o bankach. Zakładając, że jednostki bankowe z zasady znajdują się w większych miastach kraju, rozwiązaniem może być umiejscowienie wybranych sald właśnie w oddziałach banku regionalnego.

Uzasadnieniem takiej propozycji są następujące argumenty:

* do miejscowości, w której znajdują się oddziały większości banków dociera magistrala ogólnopolskiej sieci pakietowej Telbank przewodowa lub satelitarna)

* dostęp do sald klientów pozwala na kontrolę dokumentów, co z kolei umożliwia realizację rozliczeń międzybankowych w elektronicznym systemie Elixir

* dublowanie baz danych o aktualnych saldach klientów i banków istotnie poprawia najważniejsze w systemie bankowym wskaźniki efektywności, jakimi są niezawodność i odporność na awarie.

Istnieje realna możliwość połączenia w jedną sieć komputerową wszystkich oddziałów danego banku z centralą za pośrednictwem szybko rozwijającej się ogólnopolskiej sieci pakietowej Telbanku. Miejscowości, do których nie dociera Telbank można przyłączyć bezpośrednio do wspólnej sieci za pośrednictwem łączności satelitarnej. Na tej podstawie można zbudować i aktualizować rozproszoną bazę danych, do której będą kierowane pytania o salda klientów, aktualizowane po każdej, dopuszczalnej operacji. Informację o saldach, banki operacyjne przekazują do oddziałów banku regionalnego dowolnym sposobem w tempie wyznaczonym przez przyjęte procedury rozliczeń międzybankowych.

Równoległa realizacja

Realizacja wymienionych funkcji we wspólnym na wszystkich poziomach struktury informacyjnej systemie informatycznym nie jest trudna. Należy jedynie umiejętnie wyselekcjonować jedną dodatkową klasę dokumentów operacyjnych w każdym banku. Tę klasę dokumentów, łącznie ze standardowo przekazywanymi zbiorami dokumentów przychodzących i informacją o stanie bieżącym banku, również standardowo przyjętymi metodami przekazuje się na tzw. poziom taktyczny struktury (np. lokalną centralę).

Na poziomie taktycznym, po dołączeniu zbioru dokumentów przychodzących do poszczególnych banków, księguje się dokumenty wewnętrzne, przychodzące i wychodzące, uzyskując po każdym takim cyklu bieżące salda klientów, zgodnie z saldami w poszczególnych oddziałach. Jest to tzw. dublowanie funkcjonalne.

Dublowanie funkcji systemu informatycznego danego poziomu poprzez system wyższego poziomu struktury organizacyjnej powinno być w przyszłości całkowicie zautomatyzowane. Do tego potrzebna jest sprawna łączność telekomunikacyjna między poziomem operacyjnym i taktycznym.

Dodatkowym, ale bardzo cennym, produktem dublowania funkcjonalnego jest zdublowanie bazy danych o stanach klientów banków bardzo tanim kosztem.

Zdublowana baza danych o saldach wybranych klientów umożliwi poprawną interpretację międzybankowych dokumentów elektronicznych przychodzących z ogólnopolskiego systemu rozliczeń.


TOP 200