Bank zrzeszony w systemie

Dodatkowo SGB-Bank zdecydował się na stworzenie u siebie "wzorcowej" instancji systemu def3000. Tam powstają schematy docelowych rozwiązań, wzorcowe produkty. Każdy z banków spółdzielczych ma do nich dostęp i w całej grupie są dostępne te same produkty bankowe. Jednak ta centralizacja dotyczy jedynie tych elementów, które nie dotykają sfery handlowej. "Natomiast w każdym z banków spółdzielczych, w oparciu o własną instancję systemu, kierownictwo danego banku może samodzielnie kształtować i decydować o wszystkich handlowych aspektach produktów bankowych i dowolnie je zmieniać, zgodnie ze swoją strategią" - wyjaśnia pełnomocnik zarządu SGB-Banku.

Udostępnienie standardowych, gotowych narzędzi dotyczy także sfery raportowej - zarówno na potrzeby sprawozdawczości wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Ze względu na to, że dostępne są zestandaryzowane podstawy - plany kont, schematy księgowe czy produkty - metadane w hurtowni są takie same. Dzięki temu bank zrzeszający może udostępnić standardowe formularze raportowe. W kolejnym etapie są one oczywiście zasilane danymi specyficznymi dla każdego z banków.

Transakcje w chmurze prywatnej

"Od strony technicznej każdy z banków spółdzielczych ma odseparowane schematy w ramach instancji bazy danych Oracle. Rozwiązanie oparte jest o platformę techniczną IBM LPAR, SVC, AIX i HACMP" - mówi Błażej Nowak, dyrektor Departamentu Informatyki w SGB-Banku. Główną korzyścią skorzystania z chmury prywatnej SGB-Banku dla banków spółdzielczych jest fakt, że nie muszą one ponosić kosztów utrzymania własnych centrów danych. Dział IT SGB-Banku dba o sprawne funkcjonowanie zarówno infrastruktury IT, jak i aplikacji.

Niedawno umożliwiono Bankom Spółdzielczym SGB także przekazanie w outsourcing do banku zrzeszającego zarządzania siecią WAN. SGB-Bank oferuje umowy SLA zarówno na urządzenia końcowe, jak i na samo łącze. "Specjaliści IT, licencje, backup danych, przetwarzanie, zarządzanie IT - w tym siecią - bezpieczeństwo oraz skalowalność - wszystko jest po naszej stronie. Efekt skali - dzięki wykorzystaniu chmury prywatnej - przynosi coraz większe korzyści bankom spółdzielczym" - przekonuje Błażej Nowak.

"Chcemy, aby docelowo banki spółdzielcze naszego zrzeszenia nie były obciążone jakimikolwiek wymogami technicznymi. Przykładowo będą po prostu wskazywać miejsce, gdzie chcą otworzyć nowy oddział, a my tam dostarczymy końcówkę sieci i udostępnimy przez nią system def3000" - wtóruje mu Mariusz Mielnik. Wszystkie banki Spółdzielczej Grupy Bankowej mają zostać włączone do chmury prywatnej SGB-Banku do 2016 r. Docelowo projekt ma objąć ich 207.


TOP 200