Bank w kieszeni

Na świecie do roku 2002 używanych będzie ponad 500 mln kart płatniczych Visa z mikroprocesorem. Jeszcze w tym roku zacznie je wydawać dziesięć polskich banków.

Na świecie do roku 2002 używanych będzie ponad 500 mln kart płatniczych Visa z mikroprocesorem. Jeszcze w tym roku zacznie je wydawać dziesięć polskich banków.

Technologię mikroprocesorową w kartach telefonicznych zastosowano już w wielu krajach. Obecnie do jej wykorzystania przygotowują się instytucje finansowe. Visa np. planuje wdrożenie w 33 państwach ponad 70 programów dla kart płatniczych Visa Smart Credit/Debit z mikroprocesorem. W Polsce, wraz ze spółką PolCard i dziesięcioma bankami, Visa zamierza wprowadzić nowe karty do końca br. "Obawiam się, że problem roku 2000 wpłynie niekorzystnie na nasze plany. Być może ze względu na nasilenie prac związanych z jego rozwiązaniem spowoduje przesunięcie terminu wprowadzenia kart mikroprocesorowych do Polski na początek 2000 roku" - mówi Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalny polskiego oddziału Visy.

Komputer w portmonetce

Możliwości nowych kart są znacznie większe. W układzie elektronicznym można zapisać kilka tysięcy razy więcej danych niż na standardowym pasku magnetycznym. Procesor umożliwia nie tylko przekazywanie i przechowywanie informacji, ale również ich przetwarzanie. Będzie to miało wpływ na szybkość przeprowadzanych transakcji. Układ scalony, umieszczony w karcie, zdecyduje np. czy karta może być autoryzowana w trybie off-line, czy tylko on-line.

W przyszłości, przy użyciu jednej karty z mikroprocesorem będzie możliwe realizowanie wielu funkcji bankowych i płatniczych, takich jak kredytowej, debetowej, elektronicznej portmonetki itp. Banki samodzielnie podejmą decyzję, jaką funkcję ma pełnić wydawana przez nie karta. Testy pierwszej, wielofunkcyjnej karty z mikroprocesorem przeprowadza jeden z singapurskich banków. Oprócz standardowych funkcji kart płatniczych, umożliwiają one także np. gromadzenie punktów premiowych przyznawanych stałym klientom.

Konieczne zmiany

Aby posługiwać się nowymi kartami, banki będą zmuszone do uaktualnienia wersji swojego oprogramowania, które musi być dostosowane do rozszerzonych zastosowań kart. "Wielkość uaktualnień będzie uzależniona od tego, czy dany bank zechce sam dokonywać personalizacji kart, czy zleci to ich dostawcy. Nie chodzi tu o stronę sprzętową. Wiadomo, że karty z mikroprocesorem będą wymagały nowych czytników, a te będą musieli zakupić wszyscy, zarówno banki, jak i punkty usługowe" - twierdzi Małgorzata O'Shaughnessy.

W przyszłości karty mikroprocesorowe będą zawierały informacje nie tylko o stanie konta, ale również dane osobiste właściciela, w tym o jego stanie zdrowia czy zatrudnieniu. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Visa, karty z mikroprocesorem zastąpią również klucze, legitymacje, dokumenty ubezpieczeniowe, karty medyczne, paszporty i prawa jazdy. Mikroprocesor zapewni bezpieczeństwo zgromadzonych w pamięci danych, pozwalając na dokonanie zmian jedynie osobom do tego uprawnionym.

Banki uczestniczące w polskim projekcie Visa Smart Credit/Debit

Bank Gospodarki Żywnościowej SA

Bank Polska Kasa Opieki SA

Bank Przemysłowo-Handlowy SA

Bank Rozwoju Eksportu SA

Bank Śląski SA

BIG Bank Gdański SA

Kredyt Bank PBI SA

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy

Powszechny Bank Kredytowy SA

Wielkopolski Bank Kredytowy S.A.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200