Bank w galerii

W warszawskich Złotych Tarasach działa już pierwszy samoobsługowy oddział Getin Banku. Partnerami wdrożenia są Hitachi Europe oraz Wincor Nixdorf, a zastosowane technologie mają szansę na trwale zmienić oblicze bankowości.

Do tej pory klient miał do wyboru tradycyjne oddziały banku – dostępne w określonych godzinach i nieczynne np. w niedzielę, albo bankowość elektroniczną, która wprawdzie jest dostępna zawsze, ale nie pozwala na załatwienie wszystkich spraw – np. nie odbierzemy tą drogą karty debetowej i nie wpłacimy na konto gotówki. Tę ostatnią czynność możemy wykonać w bankomacie, ale maszyna z kolei nie odpowie na nurtujące nas pytania, np. o warunki spłaty kredytu. Żadnego banku nie byłoby stać na zatrudnienie pracowników w oddziałach, czynnych również wieczorami i w weekendy.

Konsultant w zasięgu klawisza

Rozwiązaniem, które pozwala pogodzić potrzeby klientów z interesem ekonomicznym banku jest VTM (Video Teller Machine). Urządzenie – z wyglądu przypomina mały kiosk – łączy funkcje oddziału, bankowości elektronicznej i bankomatu. Klientowi, który już ma rachunek w banku pozwala na dostęp do konta, złożenie dyspozycji np. przelewu, wpłacenie gotówki, założenie lub zlikwidowanie lokaty oraz odebranie karty debetowej.

Zobacz również:

  • Anonymous grożą publikacją danych banku centralnego Rosji
  • Rośnie zainteresowanie uwierzytelnianiem biometrycznym
Bank w galerii

Nowym klientom tzw. videomat daje możliwość założenia konta, złożenia wniosku kredytowego i – dzięki videokonferencji - konsultację z pracownikiem banku. Po wybraniu właściwej opcji na ekranie pojawia się żywa osoba (nie awatar), z którą rozmawiamy w czasie rzeczywistym i która również nas widzi, dzięki zamontowanej w kabinie kamerze internetowej. Oprócz kamery samoobsługowy oddział jest wyposażony we wpłatomat, drukarkę kart, czytnik biometryczny, czujnik zbliżeniowy oraz skaner dowodu osobistego.

Samowystarczalny i bezpieczny

Urządzenie zanim podejmie działanie, sprawdza, czy ma dostęp do wszystkich niezbędnych systemów i mediów. Dzięki wewnętrznemu zasilaniu możemy mieć pewność, że transakcja, którą właśnie wykonujemy nie zostanie przerwana nawet jeżeli w budynku nastąpi przerwa w dostawie prądu. Komunikacja jest szyfrowana, analogicznie jak w bankowości internetowej. VTM Getin Banku, tzw. Getin Point jest wyposażony w system biometrii Finger Vein (w tym biometryczny podpis elektroniczny), umożliwiający identyfikację, a także autoryzację transakcji na podstawie analizy unikalnego wzorca naczyń krwionośnych palca. W tradycyjnym modelu podpisu elektronicznego klucz prywatny i certyfikat jest przechowywany na kryptograficznej karcie inteligentnej (mikroprocesorowej), gdzie również odbywa się podpisywanie, natomiast użytkownik jest uwierzytelniany za pomocą kodu PIN. Biometryczny podpis elektroniczny na podstawie Finger Vein (BioPKI) stanowi alternatywę dla modelu tradycyjnego. Powiązanie biometrii z PKI (Public Key Infrastructure – infrastruktura klucza publicznego) polega na wykorzystaniu technologii biometrycznej Finger Vein w celu uwierzytelnienia i kontroli dostępu do klucza prywatnego oraz wykonania operacji podpisu i jego weryfikacji. Dostęp do kluczy prywatnych (klientów oraz pracowników banku) chroniony jest sprzętowo poprzez certyfikowane urządzenia HSM (ang. Hardware Security Module) banku. Z danych Getin Banku wynika, że obecnie w Polsce technologia ta ma już 120 tys. użytkowników.

Ale jeśli klient nie zdecyduje się na wykorzystywanie skanu wzoru naczyń krwionośnych palca do zawarcia umowy, może złożyć podpis rysikiem. Elektroniczny skan podpisu odręcznego jest nanoszony na umowę i dodatkowo zabezpieczony certyfikatem od strony banku.

Bank w galerii

Wyprzedzamy Europę

Partnerzy technologiczni wdrożenia podkreślają, że Polska jest europejskim liderem zastosowania w bankowości technologii, która z powodzeniem sprawdza się w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Getin Bank spodziewa się wzrostu liczby zakładanych kont i pozostałych usług, do których klienci będą mieli dostęp siedem dni w tygodniu, w godzinach otwarcia galerii. Pierwszy w Polsce samoobsługowy oddział Getin Banku został otwarty w Warszawie

w centrum handlowym Złote Tarasy i jest czynny siedem dni w tygodniu, w godzinach otwarcia galerii. Podobnie będzie w Łodzi, Katowicach, Krakowie i Gdańsku, gdzie Getin Pointy mają stanąć jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200