Bank przedsiębiorczych informatyków

Andrzej Miron podkreśla, że jego podstawowym celem jest realizacja wymagań biznesu, a te mogą zmieniać się dynamicznie, zwłaszcza, że rynek bankowy po latach prosperity przechodzi kryzys i ekspansję zastępują optymalizacja oraz porządki. Zmiennie warunki powodują, że IT musi wykazywać dużą elastyczność. Dlatego

Przez biznes chcemy być postrzegani jako sprzymierzeniec, dostarczać usługi wysokiej jakości przy optymalnych kosztach. Dążymy do partnerstwa z biznesem, ale nie jest to droga prosta, wymaga sporo nauki, wiedzy i inwestycji w procesy wewnętrzne IT"

Andrzej Miron, dyrektor departamentu informatyki Raiffeisen Bank Polska

strategia, na każdym kroku konsultowana z biznesem, podlega regularnej weryfikacji. Dział IT stara się jak najpełniej informować o postępie prac , alokowanych i wolnych zasobach. Z pomocą Balanced Scorecard (BSC), wspólnego narzędzia biznesu i IT do kontroli realizacji strategii - przedstawia strategię IT w ujęciu biznesowym. ""Przez biznes chcemy być postrzegani jako sprzymierzeniec, dostarczać usługi wysokiej jakości przy optymalnych kosztach"" - mówi Andrzej Miron i dodaje skromnie: ""Dążymy do partnerstwa z biznesem, ale nie jest to droga prosta, wymaga sporo nauki, wiedzy i inwestycji w procesy wewnętrzne IT"". Co ciekawe, pełne umowy SLA z biznesem dział IT planuje zawierać dopiero w roku 2010, kiedy procesy i osiągane wyniki będą ustabilizowane. W tym roku wdrażane są definicje mierników, ich monitorowanie i usprawnienia procesów jedynie wewnątrz IT. Obecnie SLA stosowane jest częściowo dla usług tzw. powszechnych, dostępnych bezpośrednio w Service Desk. Wdrożenie SLA między IT i biznesem jest częścią większego projektu IT Transformation, który ma na celu podwyższenie jakości świadczonych usług, dojrzałości procesów oraz podniesienie sprawności operacyjnej IT.

Jeden dla wszystkich

Ponad dwa lata temu dział IT otrzymał od biznesu zadanie dostarczenia narzędzia, które usprawni zarządzanie oraz automatyzację procesu sprzedaży i obsługi bankowych produktów. Można rzec, podręcznikowy przykład obowiązków nowoczesnej informatyki. Jednak dział IT musiał działać na bazie wybudowanych już przez lata systemów i rozwiązań, dlatego realizacja wymogów biznesu była skomplikowanym projektem architektonicznym. Zakładany efekt końcowy, to jedna aplikacja dla wszystkich pracowników zajmujących się sprzedażą, obsługą klienta i operacjami, która w jednym, wspólnym widoku prezentuje aktualne dane klienta, jego produkty oraz historię kontaktów z bankiem. Jednakowym narzędziem dysponować mieli pracownicy oddziałów, call center i doradcy budujący relacje z klientami.

Wybór padł na system firmy Chordiant. Do realizacji projektu wspólnej platformy front-endowej wykorzystano koncepcję Service Oriented Architecture, gdyż dane do nowej aplikacji miały pochodzić z kilkunastu systemów i baz danych. Dzięki takiemu podejściu usługi przygotowane i udostępnione na szynie ESB (Enterprise Service Bus) mogły być następnie wykorzystane do integracji m.in. kanałów elektronicznych. Zastosowanie architektury integracji zorientowanej na usługi pozwoliło skrócić czas dostarczenia kolejnych rozwiązań oraz obniżyć ich koszty.

Projekt miał wysoki priorytet i krótki czas realizacji.


TOP 200