Bank of England stawia na technologię blockchain

Bank of England chce poszerzyć ofertę o usługi wspierające technologię blockchain. Nie oznacza to, że bank chce rutynowo obsługiwać standardowe transakcje klienckie bazujące na wirtualnej walucie bitcoin. Chce natomiast wprowadzić technologię blockchain do usług międzybankowych.

Bank informuje, że pracuje nad zastąpieniem przestarzałego systemu rozliczeń RTGS (Real-Time Gross Settlement (RTGS) nowszym rozwiązaniem, które będzie wspierać technologię blockchain. Wdrożenie takiego systemu nastąpi prawdopodobnie pod koniec tej dekady.

Informatycy opublikowali już dokument noszący nazwę „A new RTGS service for the U.K.: safeguarding stability, enabling innovation" (patrz tutaj), w którym definiują pięć podstawowych wyzwań z którymi będą musieli się zmierzyć podczas projektowania nowej usługi RTGS. Muszą np. opracować nowy interfejs, który będzie w stanie obsługiwać aplikacje bazujące na rozproszonych publicznych rejestrach, do których należą takie platformy jak Bitcoin czy Ethereum.

Zobacz również:

  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain
  • USDC stracił powiązanie z dolarem. To miało być niemożliwe

Twórcy nowego systemu RTGS będą też musieli popracować nad tym, aby pracował w trybie 24x7 (czyli był dostępny przez siedem dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę). Musi również obsługiwać transakcje wielokrotnie szybciej i bez opóźnień. Stary system RTGS pracuje każdego dnia tylko przez 12 godzin i jego wydajność pozostawia wiele do życzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200