Bałagan w wiedzy

Po premierze Windows 2000 Microsoft przedstawi kompletne rozwiązania, służące zarządzaniu wiedzą. Dzisiaj firma dostarcza tylko różne aplikacje do tworzenia dokumentów.

Po premierze Windows 2000 Microsoft przedstawi kompletne rozwiązania, służące zarządzaniu wiedzą. Dzisiaj firma dostarcza tylko różne aplikacje do tworzenia dokumentów.

Zarządzanie wiedzą (knowledge management) stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym hasłem w branży informatycznej. Używają go zwłaszcza producenci oprogramowania komunikacyjnego, mówiąc o kolejnych, zapowiadanych wersjach swoich systemów. Plany dotyczące knowledge management (KM) zaprezentował także Microsoft.

Wiedza w wielu aplikacjach

Choć Microsoft nie oferuje żadnego produktu, który można by określić mianem serwera lub klienta KM, to firma zamierza w ciągu roku od premiery serwera Windows 2000 urzeczywistnić swoją wizję zarządzania wiedzą.

Z pewnością nie będzie jednego produktu, który scalałby wszystkie niezbędne funkcje. Microsoft rozproszy funkcje składające się na system zarządzania wiedzą między różnymi aplikacjami serwerowymi w zależności od typu danych, którymi mają zarządzać. Tak więc do zarządzania danymi strukturalnymi będzie wykorzystywany SQL Server, danymi niestrukturalnymi zarządzać będzie serwer Microsoft Exchange, a do danych przechowywanych w korporacyjnych intranetach i Internecie dostęp ma zapewnić Site Server. Na razie w tej strategii brakuje elementu integrującego zarządzanie danymi przechowywanymi na serwerach i stacjach roboczych w formie standardowych plików - nie udostępnianych za pośrednictwem protokołu HTTP.

Oprogramowaniem klienckim KM ma być pakiet Microsoft Office. W wersji 2000 jego aplikacje będą znacznie lepiej zintegrowane niż dotąd. Office będzie lepiej współpracował z Exchange, może też być podstawowym repozytorium do dokumentów tworzonych w pakiecie biurowym. Śledzenie dostępu do dokumentów i ich modyfikacji ma być realizowane dzięki integracji Exchange'a z usługami katalogowymi Active Directory zawartymi w Windows 2000 (funkcja ta będzie dostępna dopiero w kolejnej wersji Exchange, nazwanej Platinum).

Trzeba poczekać

Nie wiadomo kiedy pełna obsługa zarządzania wiedzą znajdzie się w produktach Microsoftu. Przedstawiciele firmy podkreślają, że będzie to proces stopniowy, którego realizacja ma być zauważalna w każdej kolejnej wersji produktów.

Na razie firma nie informuje, kiedy należy się spodziewać pełnej integracji aplikacji serwerowych, zapewniających jednolity sposób wyszukiwania informacji bez względu na lokalizację danych. Nie potrafi też powiedzieć czy funkcjonalność ta będzie dostępna standardowo w ramach produktów serwerowych, czy też za oddzielną opłatą.

Z pewnością mechanizmy KM nie znajdą się w pakiecie BackOffice 4.5, który trafi na rynek już w I połowie przyszłego roku (zawierać będzie nowe aplikacje SQL Server 7.0 i SMS 2.0). Mało prawdopodobne jest też, by Microsoft dostarczył elementy KM w BackOffice 5.0, który pojawi się po premierze Windows 2000 i nowej wersji Exchange, zwanej Platinum.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200