Baidu wyda 1,9 mld. dolarów na sklep z aplikacjami

Chiński gigant rynku wyszukiwarek dokonuje największego przejęcia w swojej historii. Firma zamierza wykupić większościowy pakiet udziałów w 91 Wireless Websoft Ltd. Inwestycja ma doprowadzić do tego, że Baidu stanie się bardziej popularne wśród użytkowników telefonów komórkowych.

Baidu podpisało wstępne porozumienie z dotychczasowym właścicielem 91 Wireless Websoft Ltd. - firmą NetDragon. Na jego mocy, w połowie sierpnia, Baidu przejmie 57,41% udziałów w pierwszej z wymienionych firm. Jednocześnie Baidu ogłosiło, że zamierza wykupić wszystkie pozostałe udziały w 91 Wireless, jeśli ich pozostali właściciele zgodzą się je sprzedać w podobnym terminie.

Przejęcie ma być największą tego typu operacją w historii chińskiego giganta. Dzięki niemu, Baidu będzie kontrolowało popularny sklep z aplikacjami - HiMarket.

Zobacz również:

Firma liczy na to, że stanie się znaczącym graczem na tamtejszym rynku aplikacji mobilnych. To posunięcie ma także zwiększyć popularność wyszukiwarki wśród osób korzystających z telefonów komórkowych z dostępem do szybkiego internetu. Choć ich liczba gwałtownie rośnie, to klasyczne wyszukiwanie treści w sieci, wciąż najbardziej popularne jest wśród użytkowników komputerów osobistych. Posiadcze telefonów komórkowych niezbyt chętnie korzystają natomiast z wyszukiwarki.

To także ruch uprzedzający posunięcia konkurencji. Na początku tego roku, Alibaba Group Holding Ltd. wydało 800 milionów dolarów na platformę mikroblogową Weibo oraz firmę oferującą mapy w Internecie - AutoNavi Holdings. Tymczasem w maju, Baidu wydało 370 milionów dolarów na PPStream Inc. Ta firma oferuje usługi związane z dostarczaniem treści wideo w sieci.

Z badań wynika, że ponad 300 milionów Chińczyków posiada już telefon z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Od września 2012 roku liczba ta wzrosła o ponad sto milionów. Można zakładać, że inwestycje na rynku mobilnym nie zakończą się więc na przejęciu 91 Wireless Websoft Ltd.


TOP 200