Badanie CNCF: zarządzany Kubernetes staje się normą

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Cloud Native Computing Foundation pokazuje, że wykorzystanie kontenerów i Kubernetes nadal wzrasta, ponieważ usługi zarządzane zmniejszają obciążenie operacyjne ich zespołów.

Badanie CNCF: zarządzany Kubernetes staje się normą

Getty Images

Z najnowszego badania Cloud Native Computing Foundation przeprowadzonego wśród inżynierów oprogramowania i devops wynika, że w ubiegłym roku rekordowa liczba organizacji wykorzystała kontenery i Kubernetes do uruchomienia swoich aplikacji korporacyjnych. Podczas gdy 96% respondentów stwierdziło, że używało lub oceniało Kubernetes w zeszłym roku, liczba ta spadła do 60%, gdy zapytano ich o używanie platformy orkiestracji kontenerów w produkcji. Naturalnie, CNCF będzie przyciągać wczesnych zwolenników technologii cloud native, ale nadal interesujące jest to, jak wielu respondentów szuka możliwości odciążenia zarządzania swoimi klastrami, w miarę jak kontenery stają się podstawowymi elementami.

Ręczne dostrajanie własnych klastrów Kubernetes to ciężka praca, więc nie dziwi fakt, że 79% respondentów odciąża się od niektórych z tych zadań operacyjnych na rzecz certyfikowanej, hostowanej platformy Kubernetes. Co więcej, 90% użytkowników Kubernetes zdecydowało się na usługi zarządzane w chmurze, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Datadog, specjalizującą się w monitorowaniu chmury. Jest to wzrost z 70% w 2020 roku. „Z tym statusem de facto, Kubernetes przechodzi teraz „pod maskę” podobnie jak Linux, z większą liczbą organizacji wykorzystujących usługi zarządzane i platformy pakietowe” - zauważają autorzy badania.

Zobacz również:

Najpopularniejszą z tych zarządzanych usług, zgodnie z badaniem, jest Elastic Container Service for Kubernetes (EKS) firmy Amazon, następnie Microsoft Azure Kubernetes Service (AKS), a na trzecim miejscu Google Kubernetes Engine (GKE).

Ankieta CNCF została opracowana w dwóch częściach w zeszłym roku, ostatecznie wypełniło 3 800 respondentów z całego świata w okresie od kwietnia do listopada 2021 roku. W badaniu po raz pierwszy uwzględniono również dane produkcyjne od partnerów Datadog i New Relic oraz spostrzeżenia od SlashData.

„Adopcja Kubernetes wśród stale rosnącej społeczności cloud native zbliża się do 100%, co oznacza, że osoby inwestujące w cloud native są mocno zaangażowane i podekscytowane przyszłością" - napisała dyrektor wykonawczy CNCF Priyanka Sharma w oświadczeniu. „Nasze dane pokazują również, jak wszechobecna jest chmura natywna, niezależnie od tego, czy jest ona wdrażana wewnętrznie, czy jako usługa zarządzana. Wierzę, że rok 2022 będzie przełomowy dla rozwijających się obszarów cloud native, takich jak edge, observability i bezpieczeństwo, ponieważ infrastruktury kontenerowe nadal dojrzewają zarówno na powierzchni, jak i pod maską.

Źródło: InfoWorld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200