Badania, rozwój i... procesory

Intel w ciągu trzech lat zwiększy do 500 osób zatrudnienie w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym, co wiązać się będzie zapewne z rozszerzeniem zakresu jego prac.

Intel w ciągu trzech lat zwiększy do 500 osób zatrudnienie w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym, co wiązać się będzie zapewne z rozszerzeniem zakresu jego prac.

Gdańskie centrum badawczo-rozwojowe Intela ma - zgodnie z zapowiedziami Craiga Barretta, prezesa firmy - zwiększyć zatrudnienie do 500 osób. "Skoro prezes tak mówi, to należy mu wierzyć" - mówi śmiejąc się Leszek Pankiewicz, prezes zarządu Intel Technology Poland. "Choć ta deklaracja jest oparta na twardych przesłankach. Rozwijamy się bardzo dynamicznie. W chwili przejęcia Olicomu przez Intela w 1999 r. zatrudnialiśmy w Gdańsku 120 osób, teraz jest ich ponad 300" - dodaje.

Programowanie usług sieciowych

Badania, rozwój i... procesory

Leszek Pankiewicz, prezes zarządu Intel Technology Poland

W Gdańsku zatrudnieni są głównie programiści (ok. 150 osób), pozostali specjaliści to testerzy (70), architekci (30) i osoby odpowiedzialne za rozwiązania sprzętowe (30). Do tego zespołu w ubiegłym roku dołączyły osoby odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczną oddziałów Intela w całej Europie. "Te 300 osób zajmuje się tym samym, czym nasze centrum w trakcie kilkunastu ostatnich lat, a więc projektowaniem nowoczesnych systemów teletransmisyjnych. Teraz rozszerzyliśmy działalność o łączność bezprzewodową, w tym rozwiązania dla stacji bazowych WiMAX. Przy 500 osobach na pewno pojawią się także projekty poboczne" - wyjaśnia Leszek Pankiewicz. Obecnie gdańscy specjaliści tworzą oprogramowanie i projektują platformy wykorzystywane następnie w rozwiązaniach telekomunikacyjnych klientów Intela. Integrują także własne rozwiązania z komponentami firm zewnętrznych. "Klasyczne sieci przekształcają się w sieci konwergentne, które będą oferowały znacznie więcej nowoczesnych usług. Intel dostarcza procesory, w tym procesory sieciowe, do tego typu rozwiązań. Jest to fundament, na bazie którego tworzone są nowoczesne platformy teleinformatyczne, których prototypy od paru lat powstają w Gdańsku. Nasi specjaliści opracowują architekturę, projektują moduły sprzętowe oraz tworzą oprogramowanie, które pozwala implementować konkretne funkcje w tworzonych platformach. Dział integracji i testów dokonuje ewaluacji parametrów użytkowych projektowanych systemów i w konsekwencji nasz klient otrzymuje funkcjonalne i gotowe do implementacji rozwiązanie, na bazie którego może znacznie szybciej wdrożyć projektowane przez niego funkcje i aplikacje" - wyjaśnia Leszek Pankiewicz. Gdańscy specjaliści opracowują rozwiązania głównie na podstawie powstałej przed kilku laty architektury ATCA (Advanced Telecom Computing Architecture). Zwiększa ona możliwość dostosowywania rozwiązań telekomunikacyjnych do możliwości sieci konwergentnych. "Wszyscy najwięksi producenci sprzętu telekomunikacyjnego przeszli już na ATCA. Większość z nich to nasi klienci" - dodaje.

Związani z Gdańskiem

Badania, rozwój i... procesory

Przychody Intel Technology Poland

Przedstawiciele firmy szacują, że zatrudnienie w centrum będzie rosło do 2009 r. średnio o ok. 50 osób rocznie. "Wyzwań dla dobrego inżyniera jest u nas tyle, że nie musi zmieniać firmy, ani też wyjeżdżać z kraju" - przekonuje Leszek Pankiewicz. Intel zamierza zatrudniać mieszankę doświadczonych specjalistów i absolwentów, głównie Politechniki Gdańskiej, z którą współpracuje od wielu lat. Poszukiwanie specjalistów na gdańskiej uczelni to nie jedyne związki Intela z uczelnią. Firma wspiera m.in. budowę superkomputera działającego w TASK (Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej) na Politechnice Gdańskiej. Korzystają z niego m.in. pracownicy Wydziału Chemii PG. Podczas swojego niedawnego pobytu w Polsce Craig Barrett podpisał z władzami tej uczelni porozumienie dotyczące budowy maszyny o mocy 25 Tflopów. Będzie to jeden z najsilniejszych superkomputerów w Europie.

Intel współpracuje także z władzami Gdańska. W kwietniu zakończono projekt pilotażowy systemu łączności bezprzewodowej. Na terenie Politechniki Gdańskiej uruchomiono stację bazową sieci WiMAX. Wykorzystano do tego częstotliwości należące do Exatela i sprzęt firmy Alvarion. Wkrótce studenci gdańskiej politechniki będą mieli możliwość testowania rozwiązań działających w tej technologii. Instalacje WiMAX oparte na układach Intela wykorzystywane są już od zeszłego roku. Powstały w Bielsku-Białej, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, a także po dwie w Warszawie i Krakowie.

Procesory, procesory, procesory

Jak zapewniają przedstawiciele Intela, 2005 r. był wyjątkowo udany jeśli chodzi o sprzedaż procesorów w Polsce. Przysłużył się to tego niewątpliwie znaczący (o 500 tys. sztuk) wzrost liczby sprzedanych komputerów. Firma wprowadziła także do oferty pierwsze procesory dwurdzeniowe i - jak zapewniają jej przedstawiciele - zwiększyła udział w polskim rynku. W poprawie wyników firmy pomogła zapewne także sprzedaż procesorów Itanium2. "Największe centra komputerowe w Polsce bazują na tej platformie. W oparciu o tę platformę powstało także wiele instalacji komercyjnych, w tym w PKO BP, Getin Banku, jak również Allegro.pl, Merlinie i Onet.pl. W sumie w Polsce sprzedano już ok. 2000 procesorów Itanium" - mówi Radosław Walczyk z Intel Technology Poland.

Firma skorzystała również na szybkim, ponad dwukrotnym wzroście rynku notebooków w Polsce, do ponad 500 tys. sztuk. Przedstawiciele firmy twierdzą, że w ubiegłym roku na polskim rynku ugruntowaną pozycję zdobyły notebooki z platformą Intel Centrino, a w tym roku jej sukces ma powtórzyć Intel Centrino Duo. "Notebook z pierwszym z tych układów można kupić już za ok. 3000 zł, a z drugim - poniżej 5000 zł. Notebooki coraz częściej stają się nie tylko narzędziem pracy, ale i rozrywki. Ludzie biorą je ze sobą na wakacje, aby oglądać filmy czy przeglądać zrobione aparatem cyfrowym zdjęcia" - twierdzą przedstawiciele Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200