Backup w chmurze a backup na fizycznym nośniku – cechy i różnice

Materiał promocyjny Ze względu na rodzaj nośników wykorzystywanych do wykonania kopii zapasowej, wyróżnia się kilka rodzajów backupu, w tym wykonywany on-premise, czyli na konkretnym nośniku oraz w chmurze. O wadach i zaletach obu rozwiązań piszemy korzystając z wieloletniego doświadczenia inżynierów Advatech oraz ekspertów IBM, pracujących z takimi narzędziami jak Spectrum Scale (efektywne rozwiązanie do zarządzania danymi na dużą skalę, oferujące wyjątkową możliwość ich archiwizacji i analizy w jednym miejscu).

Pobierz materiał white paper poświęcony m.in. bezpiecznemu przechowywaniu danych i zasadom tworzenia skutecznych kopii zapasowych.

Chmura z pewnością jest narzędziem o wiele łatwiejszym do wdrożenia. Jej ważne zalety to m.in. eliminacja konieczności inwestycji we własną infrastrukturę (nie trzeba kupować serwerów ani tworzyć serwerowni) i przeniesienie danych do innego ośrodka (za które odpowiedzialna jest firma świadcząca usługi cloudowe). Do tego w sytuacji nagłego wzrostu ilości danych środowisko jest stosunkowo łatwe w obsłudze i przystosowane do rozbudowy. W efekcie system backupu w chmurze stworzyć można i uruchomić bardzo szybko, co bywa istotne np. w przypadku startupów.

– Kluczowy dla tego rozwiązania jest niski próg wejścia, szczególnie finansowy – przyznaje Łukasz Durkalec, Dyrektor Techniczny Advatech. - Wspomniane zalety sprawiają, że o chmurze mówi się coraz więcej i chmura w wielu przypadkach ma uzasadnienie biznesowe i techniczne. Szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z młodymi firmami, które nie chcą inwestować w infrastrukturę, w dosyć drogie urządzenia. Alternatywą dla nich jest tańsza usługa cloudowa, która w dodatku ma bardzo duże możliwości rozbudowy w przyszłości – dodaje ekspert.

Ryzyko w chmurze

Ale takie rozwiązanie to też większe ryzyko, ponieważ firma decyduje się na transfer danych do obcego ośrodka. Musi zatem ufać w profesjonalizm i skuteczne zabezpieczenie danych dostawcy usług chmurowych. Dlatego – jak przyznaje Łukasz Durkalec – klienci Advatech, szczególnie ci więksi, częściej wybierają jednak opcję on-premise czyli backup wykonywany na miejscu. - Na przykład banki mają jednak pewne uzasadnione obawy przed transferem danych w chmurę, czyli w przestrzeń, nad którą nie do końca panują. Stąd też coraz częściej rozmawiamy o tak zwanej chmurze hybrydowej, czyli tworzonej u samego klienta. Jest to rozwiązanie cloudowe, ale oparte o urządzenia, które fizycznie stoją u klienta. I takie pośrednie systemy też wdrażamy – mówi ekspert.

Wadą rozwiązania chmurowego jest też gorsza wydajność. Chodzi głównie o niski transfer danych, co jest szczególnie istotne w przypadku pełnego odtwarzania systemu. Bo dobry backup wymaga technologii o dużej pojemności i przepustowości, a do tego szybkich interfejsów i dysków. Dlatego - szczególnie w dużych środowiskach - raczej nie stosuje się rozwiązań chmurowych, za to kluczowa jest niezawodność sprzętu.

Firma Advatech proponuje swoim klientom m.in. urządzenia IBM Power Systems, które zbudowane są tak, aby sprostać najcięższym zadaniom w dziedzinie przetwarzania danych — od obsługi współczesnych aplikacji o newralgicznym znaczeniu po wdrażanie nowej generacji sztucznej inteligencji. Rozwiązania te pozwalają wykorzystać znakomitą wydajność rdzeni i wysoką przepustowość pamięci oraz lata doświadczenia i niezawodność, z której IBM słynie.

Różnorodne narzędzia gwarancją sukcesu

Aby proces przetwarzania i przechowywania danych był optymalny, warto korzystać z różnych opcji proponowanych przez IBM. Rozwiązanie Spectrum Scale oferuje m.in. zaawansowane zarządzanie danymi niestrukturyzowanymi dla chmury, wielkimi zbiorami danych, analizę itp. Cechuje je ekstremalna skalowalność, niższe koszty pamięci masowej, wyższy poziom bezpieczeństwa i współużytkowanie plików. Produkt ten warto połączyć z IBM Spectrum Archive – narzędziem zapewniającym bezpośredni, intuicyjny dostęp do danych w napędach i bibliotekach taśmowych IBM, stosując przy tym format systemu plików Tape File System. Innym narzędziem jest IBM Cloud Object Storage, umożliwiające przechowywanie praktycznie nieograniczonej ilości danych w prosty i ekonomiczny sposób. Rozwiązanie to jest powszechnie stosowane do archiwizacji danych i tworzenia kopii zapasowych. IBM Spectrum Protect to natomiast oprogramowanie IBM umożliwiające ochronę danych przed skutkami awarii sprzętu komputerowego i innych błędów, poprzez przechowywanie zapasowych i archiwalnych kopii danych w pamięciach zewnętrznych. Wszystkie powyższe komponenty tworzą silne połączenie narzędzi przystosowanych do archiwizacji danych.

Zastanawiając się, czy dla konkretnej firmy lepsze będzie rozwiązanie on-premise czy chmurowe warto pamiętać, że współczesna technologia pozwala też połączyć oba typy. Advatech zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem elementów automatyzacji, które umożliwiają płynne decydowanie o tym, jakie zasoby mają być wykorzystane on-premise, a jakie w chmurze czy w chmurze hybrydowej. – Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce, która specjalizuje się w takich narzędziach automatyzujących – podkreśla Łukasz Durkalec.

Więcej na ten temat przeczytasz w dedykowanym materiale white paper.

Backup w chmurze a backup na fizycznym nośniku – cechy i różnice
Backup w chmurze a backup na fizycznym nośniku – cechy i różnice