Backup środowisk wirtualnych

Jeśli chmura firmowa składa się z wielu hostów spiętych w klastry lub zbudowana jest z elementów różnych dostawców wirtualizacji, narzędzie do backupu środowisk wirtualnych staje się idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy nagle trzeba cofnąć system wirtualny do konkretnego punktu w czasie, przywrócić pojedyncze pliki lub poprawne działanie aplikacji.

Niemal równocześnie ze wzrostem popularności technologii wirtualizacyjnych pojawiła się konieczność backupu wykorzystywanych zasobów. Początkowo wystarczyło jedynie skopiować pliki maszyny wirtualnej w dodatkowe miejsce i w przypadku awarii po prostu je przywrócić. Automatyzacja zadań backupu polegała wówczas na tworzeniu skryptów, które uruchamiane były z harmonogramu zadań.

Aplikacje przeznaczone do backupu środowisk wirtualnych wiele uprościły, administratorzy mogą w prosty sposób kilkoma kliknięciami myszy stworzyć kopię zapasową maszyny wybranego punktu w czasie. Obecnie rozwiązania tego typu potrafią integrować heterogeniczne systemy wirtualne oparte na różnych technologiach oraz bez problemu odzyskiwać pojedyncze elementy, takie jak: dyski, pliki, bazy danych lub skrzynki pocztowa, a nawet e-maile. Wiele aplikacji do backupu maszyn wirtualnych potrafi bezpośrednio z repozytorium podpiąć dysk, aby móc przeglądać jego zasoby bez konieczności całkowitego odtwarzania, a także uruchomić całą maszynę w izolowanym środowisku, wykorzystując pliki backupu.

Zobacz również:

 • Odtwarzanie po awarii – być albo nie być organizacji
 • To, które rozwiązanie wybrać, zależy głównie od potrzeb biznesu. Należy zdecydować, czy wystarczy odzyskiwanie całej maszyny wirtualnej, czy może trzeba sięgnąć dalej, do plików i aplikacji.

  Oczywiście, na rynku produktów związanych z backupem infrastruktury wirtualnej znaleźć można produkty wyposażone zarówno w zaawansowane funkcje, jak i proste rozwiązania. Niektórzy dostawcy mają w swojej ofercie także darmowe wersje skierowane główne dla małych środowisk wirtualnych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

  vmPRO

  Oprogramowanie vmPRO to rozwiązanie, które sprawdzi się jako skuteczne narzędzie do backupu systemów pracujących pod kontrolą VMware vCenter zarówno w małych środowiskach, jak i złożonej infrastrukturze. Narzędzie dostarczane jest w postaci virtual appliance, która uruchamia się we własnym środowisku wirtualnym, dzięki czemu nie ma konieczności zapewnienia dodatkowego sprzętu czy licencji na system. vmPRO jako system VMware Ready współdziała bezpośrednio z vCenter Server, z którego to automatycznie otrzymuje informacje o nowych maszynach wirtualnych, tak aby zagwarantować pełną ochronę całego środowiska wirtualnego. Rozwiązanie daje możliwość backupu i odzyskiwania nie tylko całych maszyn wirtualnych, ale również pojedynczych plików i katalogów. Do swojego działania vmPRO wykorzystuje kopie migawkowe oraz mechanizmy Change Block Tracking (CBT)

  Zarządzanie backupem odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, a do wykonania kopii zapasowych maszyn wirtualnych niepotrzebna jest instalacja żadnego klienta w systemie gościa. Oprogramowanie vmPRO wykonuje backup wszystkich maszyn wirtualnych w natywnym formacie VMware, który zapisywany jest w formie plików VMDK.

  Do odtworzenia danych wykorzystuje się standardową przeglądarkę plików lub graficzny interfejs, w którym proces odzyskiwania można zainicjować metodą Drag and Drop (przeciągnij i upuść).

  Minimalizacja czasu wykonywania zadań backupu możliwa jest dzięki technologii optymalizacji odczytu, gdzie filtrowane są nieaktywne i przypadkowe dane. Przy użyciu tej technologii redukowane jest również obciążenie serwerów, sieci i dysków, co pozwala, aby maszyny wirtualne w czasie procesu backupu pracowały wydajniej niż przy standardowym wykonywaniu kopii bezpieczeństwa.

  Firma Quantum, producent VmPRO dostarcza również urządzenia deduplikacyjne DXi uzyskujące jeden z najlepszych współczynników redukcji zapisywanych danych. Urządzenia DXi dostępne są jako systemy wirtualne lub urządzenia fizyczne.

  Integracja oprogramowania vmPRO z rozwiązaniami Dxi pozwala na zbudowanie wydajnego systemu backupu o jednym z najlepszych współczynniku redukcji danych. Rozwiązania deduplikacyjne DXi mogą być skalowane od pojemności 1 TB do 1 PB.

  Zastosowanie oprogramowania vmPRO w infrastrukturze wirtualnej daje duże korzyści dotyczące szybkości odtwarzania danych i możliwości integracji z istniejącą infrastrukturą. Sprawia to, że w konsekwencji otrzymuje się produkt w rozsądnej cenie z możliwościami dużo droższych systemów.

  Dzięki temu, że vmPRO dostarczane jest w postaci wirtualnej i nie wymaga inwestycji w sprzęt oraz system, można ograniczyć koszty związane z wdrożeniem. Dodatkowo dla małych środowisk z danymi do 1 TB przeznaczonymi na backup firma Quantum udostępnia darmową wersję oprogramowania.

  Pewnym ograniczeniem przed wyborem może być fakt, że vmPRO przeznaczone jest do ochrony infrastruktury wirtualnej opartej jedynie na produktach Vmware, co w przypadku środowisk mieszanych opartych również na Hyper-v czy Xen Server może się okazać dyskwalifikujące.

  Veeam Backup & Replication

  Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do backupu środowisk wirtualnych opartych na Vmware oraz Hyper-v jest Veeam Backup & Replication. Ten kompleksowy produkt łączy funkcje backupu i replikacji, dzięki czemu oferuje skuteczną metodę ochrony danych. Rozwiązania Veeam swoją popularność zyskują głównie dzięki prostocie wdrożenia i obsługi przy jednoczesnym zaawansowaniu funkcjonalnym. Podstawową funkcją Veeam Backup & Replication jest backup maszyn wirtualnych. Konfiguracja zadań i liczba dostępnych opcji pozwalają na wykonywanie kopii maszyn z systemami Windows oraz Linux w wielu różnych kombinacjach. Dostępny jest również szereg dodatkowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę w przypadku tego produktu, gdyż zapewniają one lepszą ochronę środowiska i przyspieszają przywrócenie systemów wirtualnych do działania.

  Veeam BAckup and Replication - główne okno programu

  Veeam BAckup and Replication - główne okno programu

  Dzięki funkcji błyskawicznego odzyskiwania maszyn wirtualnych (Instant VM Recovery) można uruchomić uszkodzoną maszynę bezpośrednio z zasobów backupu dzięki technologii vPower. Użytkownicy nie muszą wówczas czekać na pełne odzyskiwanie systemu. Oczywiście, wszystkie dokonane zmiany są na bieżąco zapisywane przez aplikację i jeśli zdecydujemy się przywrócić w pełni taki system, zostaną one uwzględnione w procesie odtworzenia.

  W przypadku, gdy nie ma potrzeby uruchamiania systemu z backupu, a jedynie jest konieczność skopiowania plików, również można skorzystać z błyskawicznej metody odzyskiwania plików. Obraz dysku systemowego jest wówczas montowany bezpośrednio z zasobów backupu i całą strukturę katalogów można przeglądać np. za pomocą zwykłego eksploratora plików. Oszczędza to przede wszystkim czas potrzebny na tradycyjne pełne odtworzenie dysku z backupu.

  Veeam Backup & Replication w procesie backupu oraz szybkiego odtworzenia doskonale radzi sobie również z aplikacjami oraz dodatkowymi funkcjami systemu operacyjnego (np. usługi Active Directory). Dzięki narzędziom Veeam Explorers można w szybki sposób przywrócić jedynie poszczególne elementy danej aplikacji. W przypadku Active Directory można przywrócić wszystkie rodzaje obiektów AD (użytkowników, grup, hasła użytkowników). Dla Microsoft SQL odzyskiwanie elementów baz odbywa się na poziomie transakcji, dzięki czemu można precyzyjnie wrócić ze stanem bazy do konkretnego punktu w czasie.

  Aplikacja Veeam ma również funkcje odzyskiwania pojedynczych elementów serwera Microsoft Exchange 2010 i 2013 na poziomie wiadomości, kontaktów i notatek. Natomiast dla Microsoft Sharepoint można odtworzyć pojedyncze elementy witryn i bibliotek bezpośrednio do zasobów produkcyjnych, jak również załączyć je do wiadomości i wysłać e-mailem.

  Veeam Backup & Replication integruje się również ze macierzami dyskowymi (np. HP oraz NetApp), a dzięki temu jest w stanie wykorzystywać do tworzenia backupu kopie migawkowe maszyn wirtualnych wykonywane na poziomie macierzy, co może przyspieszyć wykonywanie kopii zapasowych nawet 20-krotnie.


  TOP 200