Backup środowisk wirtualnych

Pewność przechowywania danych oraz poprawności wykonywania kopii zapasowych zapewniona jest przez mechanizmy replikacji danych zarówno wewnątrz infrastruktury, jak i do zewnętrznych centrów danych lub chmury. Dzięki funkcji replikacji producent deklaruje obniżenie docelowego punktu odzyskiwania (RPO) do mniej niż 15 minut.

Jednak samo wykonanie kopii zapasowej lub replikacji to nie wszystko. Poprawność wykonania tych operacji sprawdza funkcja Sure Backup, która przeprowadza automatyczną weryfikację każdej kopii zapasowej wszystkich maszyn wirtualnych. Polega to na automatycznym uruchomieniu maszyny w środowisku Virtual Lab, przeprowadzeniu serii testów oraz wykonaniu i wysłaniu raportu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku replikacji, w której poprawność badana jest przez mechanizm Sure Replica.

Warto również wspomnieć, że Virtual Lab pozwala stworzyć symulowane środowisko testowe służące do odwzorowania produkcji i rozwiązywania problemów z działaniem maszyn wirtualnych.

Firma Veeam dostarcza również narzędzie Veeam One ułatwiające monitorowanie stanu i planowanie rozwoju infrastruktury kopii zapasowych. Ponadto umożliwia ono analizowanie i monitorowanie infrastruktury wirtualnej oraz wykrywanie problemów mogących wpłynąć na wydajność tworzenia kopii zapasowych i działanie aplikacji produkcyjnych.

Veeam Backup & Replication oprócz różnych wariantów wersji płatnej dostępne jest również w wersji bezpłatnej pod nazwą Veeam Backup Free, która nie ma ograniczeń co do wielkości obsługiwanego środowiska, ale pozbawiona jest niektórych funkcji.

StorageCraft ShadowProtect Virtual

Również firma StorageCraft w palecie swoich produktów ma rozwiązanie do backupu infrastruktury wirtualnej. Obok StorageCraft ShadowProtect SPX w wersjach na fizyczne desktopy i serwery w ofercie znajduje się również StorageCraft ShadowProtect SPX Virtual. Jest to rozwiązanie do tworzenia backupu maszyn wirtualnych i szybkiego ich przywracania w przypadku awarii. Rozwiązanie obsługuje wykonywanie kopii zapasowych w środowiskach Vmware, Hyper-v oraz Citrix XenSever, VirtualBox i RedHat KVM.

Backup środowisk wirtualnych

StorageCraft ShadowProtect - Menadżer zadań backupu

StorageCraft ShadowProtect SPX Virtual zawsze wykonuje backup w postaci obrazu dysku, który zawiera kompletny system z aplikacjami oraz plikami. Aplikacja wykorzystuje do tego własny sterownik VSS StorageCraft, który został certyfikowany przez Microsoft.

Odtwarzanie z backupu dzięki technologii Hardware Independent Restore może być przeprowadzone zarówno na inną maszynę wirtualną, jak i bezpośrednio na platformę sprzętową bez obawy o niezgodność.

W przypadku, gdy istnieje jedynie potrzeba odtworzenia pojedynczych plików, wystarczy zamontować zasoby backupu jako dysk logiczny w systemie i przeglądać np. przy użyciu eksploratora Windows, a jeśli koniecznie chcemy szybko uruchomić uszkodzoną maszynę można użyć funkcji HeadStart Restore (HSR), która pozwala niemal natychmiast uruchomić maszynę bezpośrednio z backupu, pracować na niej, a jednocześnie wykonywać kolejne backupy. W tle natomiast wykonuje się pełne odtworzenie maszyny z uwzględnieniem stanu z uruchomienia HSR oraz backupów przyrostowych w czasie późniejszej pracy.

Aplikacja pozwala również na badanie poprawności wykonywania kopii zapasowych poprzez wbudowane mechanizmy weryfikacji, które są wykonywane dla konkretnego zadania według ustalonego harmonogramu oraz mogą być uruchomione na żądanie.

Bezpieczeństwo backupu zachowane jest również dzięki szyfrowaniu danych kopii zapasowych przy użyciu algorytmów szyfrujących AES 256 lub własnego klucza szyfrującego.

Dodatkową funkcją jest StorageCraft ShadowProtect Granular Recovery for Exchange, która zapewnia szybkie i niezawodne odzyskiwanie z serwera Microsoft Exchange (w wersjach od 2003 do 2013) danych w postaci pojedynczych skrzynek, wiadomości e-mail, załączników, kontaktów i wpisów w kalendarzu.

Całość zarządzana jest z centralnej konsoli, która, jak deklaruje producent, jest intuicyjna i prosta w obsłudze.

Backup środowisk wirtualnych

StorageCraft ShadowProtect - głowne okno programu

Altaro VM Backup

Kolejnym narzędziem przeznaczonym do backupu wirtualnej infrastruktury jest Altaro VM Backup. Jest to rozwiązanie przeznaczone do obsługi kopii zapasowych dla Vmware oraz Hyper-v. Narzędzie w prosty i intuicyjny sposób obsługuje środowisko maszyn wirtualnych, dlatego nie wymaga od administratorów zaawansowanej znajomości rozwiązań Vmware oraz Hyper-v. Altaro VM Backup integruje się bezpośrednio z hostem, dzięki temu wyeliminowana jest ingerencja w maszyny wirtualne i konieczność instalacji agentów.

Wykorzystywane technologie ReverseDelta i OnePass Restore pozwalają znacznie przyspieszyć proces backupu oraz odzyskiwania maszyn wirtualnych. Altaro VM Backup potrafi wykonać pełen backup bez przerywania pracy i nadmiernego obciążenia maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą Windows oraz Linux.

Backup środowisk wirtualnych

Altaro VM Backup - konfiguracja powiadomień

Podobnie jak konkurencja oprócz standardowego odtworzenia Altaro wspiera uruchomienie maszyny wirtualnej bezpośrednio z zasobów backupu, co pozwala na dostęp do pracującego systemu w bardzo krótkim czasie po awarii. Ponadto zamontowanie dysków wirtualnej maszyny bez konieczności długiego odtwarzania pozwala na odzyskanie pojedynczych plików i katalogów. Oczywiście, wspiera również granularne odtwarzanie elementów serwera Microsoft Exchange na poziomie pojedynczego elementu (wiadomość, notatka) lub całych skrzynek.

Altaro VM Backup ma wbudowane funkcje akceleracji WAN w przypadku tworzenia backupu maszyn do zewnętrznych lokalizacji, co znacznie przyspiesza transfer poza firmę. Dodatkowo zaimplementowane mechanizmy kompresji i szyfrowania skutecznie redukują rozmiar danych backupu oraz zwiększają ich bezpieczeństwo.

Backup środowisk wirtualnych

Altaro VM Backup - konfiguracja kompresji i szyfrowania

Altaro VM Backup występuje w trzech wersjach. Dwie płatne różnią się głównie liczbą obsługiwanych maszyn wirtualnych. Wersja Standard pozwala na backup do pięciu maszyn wirtualnych, przy czym nie wspiera również rozwiązań klastrowych z użyciem Hyper-v, w przeciwieństwie do edycji Unlimited, która oprócz pełnego wachlarza funkcji pozwala na backup nielimitowanej liczby maszyn wirtualnych. Dla małych środowisk wirtualnych i celów testowych oferowana jest również wersja darmowa. Jej funkcje backupu ograniczają się do wykonywania kopii bezpieczeństwa jedynie dwóch maszyn wirtualnych. Ograniczeniu podlegają też funkcje. Darmowa wersja nie ma centralnej konsoli zarządzania, nie pozwoli również na hurtowe odzyskiwanie maszyn wirtualnych czy pojedynczych plików z podmontowanych dysków backupu. Nie ma również żadnego wsparcia ze strony producenta, a jedynie dostęp do forum użytkowników Altaro VM Backup.

Podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje, że większość oprogramowania do backupu infrastruktury wirtualnej ma podobne funkcje. Różnić się może w zakresie wspieranych dostawców wirtualizacji i pojedynczych funkcji. Niektóre z nich potrafią wspierać również backup lub odtwarzanie z serwerów fizycznych, co się przydaje, gdy infrastruktura nie jest oparta jedynie na rozwiązaniach wirtualnych.

Na szczęście producenci idą równolegle z rozwojem technologii wirtualnych i z każdą kolejną wersją swoich produktów dodają nowe funkcje i udoskonalają już zaimplementowane, dzięki czemu skraca się czas backupu oraz odtworzenia, a także poziom szczegółowości odtwarzanych elementów. Warto na to zwrócić uwagę w przypadku korzystania z aplikacji bazodanowych oraz na przykład serwera Exchange, w którym elementy aplikacji mogą mieć duże rozmiary, a ich tradycyjne odtworzenie mogłoby zachwiać zachowaniem ciągłości biznesowej przedsiębiorstwa.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które oprogramowanie do backupu środowiska wirtualnego jest najlepsze. Każdy musi we własnym zakresie przyjrzeć się różnicom i dobrać wariant zgodny z własnymi potrzebami. Producenci również zdają sobie sprawę z różnic występujących w infrastrukturze wirtualnej i zwykle pamiętają o małych systemach, udostępniając oprócz edycji płatnych wersje darmowe, które sprawdzą się bardzo dobrze, choć są zwykle ograniczone funkcjonalnie.


TOP 200