BackOffice IBM-a?

IBM ogłosił, że rozpocznie w tym roku nowy program sprzedaży serwerów z zainstalowanym systemem OS/2. Wraz z nim klient będzie otrzymywał wiele innych aplikacji. Działanie takie ma na celu zwiększenie sprzedaży systemu OS/2 oraz zaproponowanie klientom alternatywy dla strategii BackOffice firmy Microsoft.

IBM ogłosił, że rozpocznie w tym roku nowy program sprzedaży serwerów z zainstalowanym systemem OS/2. Wraz z nim klient będzie otrzymywał wiele innych aplikacji. Działanie takie ma na celu zwiększenie sprzedaży systemu OS/2 oraz zaproponowanie klientom alternatywy dla strategii BackOffice firmy Microsoft.

Nowy program sprzedaży serwerów i oprogramowania firmy IBM ma być w przyszłości rozszerzony o kolejne produkty Wielkiego Błękitnego oraz innych producentów - możliwe, że nawet o system operacyjny Windows NT.

W pierwszych pakietach znajdzie się przekrój całej oferty IBM-a: system OS/2 wraz z oprogramowaniem do zarządzania, bazami danych oraz produktami komunikacyjnymi pracującymi na serwerach IBM PC. W dalszej perspektywie IBM zamierza dołączać do serwerów także oprogramowanie internetowe i aplikacje Lotus Development Corp, np. system Notes.

Nowy model sprzedaży oprogramowania, nazywany dotąd kryptonimem "Project Eagle" wchodzi w życie w I kw. tego roku. Jak na razie jednak IBM nie ujawnił żadnych detali dotyczących łączonej sprzedaży sprzętu i oprogramowania.

Poza OS/2 w pierwszej kolejności dostępne będzie w ten sposób oprogramowanie dla RS/6000. Według informacji IBM-a, firma ma także oferować oprogramowanie innym producentom sprzętu, np. Hewlett-Packardowi.

Użytkownicy zgodnie pochwalili plan IBM-a. "Używamy OS/2 od kilku lat i wiemy jak sobie z nim radzić, dlatego nam takie rozwiązanie nie jest potrzebne. Jednak dla początkujących użytkowników kupno serwera wraz z zainstalowanym oprogramowaniem jest znakomitym wyjściem" - mówi Virgil Pittman, dyrektor ds. systemów informatycznych w firmie ubezpieczeniowej Fireman's Fund Insurance.

Pittman jest zadowolony z zaangażowania z jakim IBM próbuje promować OS/2, mimo stale wzrastającego zainteresowania systemem Windows NT. "Zawsze wierzyłem w IBM-a. Oni będą wspomagać OS/2 na poziomie korporacyjnym bez względu na to, co dzieje się na poziomie konsumenckim" - mówi Pittman. "Takie kroki jak ten ostatni mają szansę dostarczyć im nowych klientów". Fireman's fund używa OS/2 od 1988 r. i ma obecnie 150 serwerów pracujących pod kontrolą tego systemu.

Jak dotąd jednak przyszłość OS/2 rysowała się raczej kiepsko. Z sondy przeprowadzonej w listopadzie ub.r. przez firmę Sentry Market Research, zajmującą się badaniami rynkowymi, wynikało, że tylko 17% dużych klientów IBM-a wykorzystujących serwery OS/2 zamierzało dokupić kolejny taki serwer do końca ubiegłego roku. Był to najniższy procent wśród wszystkich systemów operacyjnych, zarówno dla maszyn PC, jak i unixowych. "IBM musi podjąć jakieś działania jeżeli chce spopularyzować OS/2" komentuje Paul Strauss z Sentry Market Research.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200