BaaS – nowy sposób na backup

Usługi kopii zapasowych w chmurze (BaaS) to wysoce skalowalne rozwiązania backupu rozliczane ze względu na ilość wykorzystanych zasobów (pay-for-use). BaaS stanowi bezpieczną, wydajną i efektywną kosztowo alternatywę dla klasycznych systemów backupu z zapisem kopii na taśmie lub dysku (NAS).

Usługi BaaS przeznaczone są zarówno dla firm, które nie posiadają systemu backupu, jak i tych, które mają własne narzędzia backupowe, ale potrzebują dodatkowego, scentralizowanego repozytorium na swoje kopie bezpieczeństwa w odległej lokalizacji. O BaaS warto również pomyśleć, jeśli planujemy wymianę przestarzałych systemów ochrony danych, a jednocześnie nie chcemy ponosić na ten cel dużych jednorazowych wydatków finansowych.

Wszystko jest chmurą

Oprogramowanie jako usługa (Software as a Service) jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ludzie w HP wierzą, że świat zmierza do tego, aby wszystko mogło być dostarczone w formie usługi. W prostych słowach – chmura stanowi kolejny krok w ewolucji internetu. Koncepcja Everything as a Service (EaaS, XaaS) zakłada gotowość do przeniesienia i udostępniania w sieci dowolnego oprogramowania lub zasobu IT, choćby takiego, jak miejsce na kopie zapasowe i backup w chmurze.

Software as a Service (SaaS), Platform as a Service (PaaS) oraz Infrastructure as a Service (IaaS) – tych pojęć nie trzeba już dzisiaj nikomu tłumaczyć. Ale rynek usług świadczonych w chmurze jest znacznie szerszy i obejmuje takie rozwiązania jak: pulpity robocze w chmurze (Desktop as a Service, DaaS), ujednolicona komunikacja w chmurze (Unified Communication as a Service), procesy biznesowe w chmurze (Business Process as a Service, BPaaS) czy w końcu kopie zapasowe w chmurze (Backup as a Service, BaaS).

Nie są to czcze słowa, bowiem firma HP już dzisiaj oferuje usługi składowania danych HP Cloud Object Storage w chmurze publicznej HP Public Cloud. Szerzej o nich jednak za chwilę.

Taśma vs. dysk

Kopie zapasowe i archiwa danych zapisywane są na taśmach (disk-to-tape) i/lub na dyskach pamięci masowych (disk-to-disk). Backup na taśmę jest nadal powszechnie stosowany mimo wielu niedogodności związanych z zarządzaniem nośnikami pamięci, ich przechowywaniem oraz przenoszeniem do zdalnej lokalizacji. Wiele systemów backupu zapisuje dane na taśmie bez ich wcześniejszego zaszyfrowania. Backup na dysk to nowocześniejsze podejście do tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji danych. Jest ono efektywne i wydajne; umożliwia szybkie przywracanie danych na różnym poziomie granulacji. Mimo stosowania technik deduplikacji wymaga znaczących inwestycji w infrastrukturę backupu, w tym systemy pamięci masowej oraz specjalizowane oprogramowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200