BaaS – nowy sposób na backup

Kontroler Panzura Quicksilver

Panzura Global Cloud Storage System to rozwiązanie technologiczne, które umożliwia połączenie dwóch światów – lokalnego systemu tworzenia kopii zapasowych z usługami przechowywania danych w chmurach publicznych HP, Hitach, IBM czy Amazon.

Panzura sprzedawana jest w formie sprzętowego kontrolera backupu, nazywanego tutaj Quicksilver Data Protection (QDS) oraz oprogramowania dostarczanego w formie maszyny wirtualnej VMware ESX. Panzura ściśle integruje się z systemami Symantec NetBackup oraz IBM Tivoli Storage Manager (TSM).

BaaS – nowy sposób na backup

Panzura Quicksilver to sprzętowe rozwiązanie backupu, które umożliwia

integrację klasycznych systemów backupu instalowanych w

przedsiębiorstwie z usługami BaaS w chmurze obliczeniowej

Rozwiązanie to wprowadza dodatkową warstwę ochrony ustrukturyzowanych (baz danych, maszyn wirtualnych) i nieustrukturyzowanych danych, których kopie zapasowe mogą być replikowane do chmury. Lokalna pamięć tymczasowa (cache) pozwala na szybkie przywracanie ostatnio lub często używanych danych z backupu.

Unikalną cechą tego rozwiązania jest funkcja globalnej deduplikacji danych w kopii zapasowej między różnymi lokacjami. Oznacza to, że jeśli blok danych jest przechowywany i przetwarzany na jednym kontrolerze Quicksilver w ramach sieci globalnej, żaden inny kontroler nie będzie podejmował próby wysyłania tych samych danych do chmury publicznej.

Integrated Solutions

Na polskim rynku także znajdziemy integratorów i dostawców usług kopii zapasowych w chmurze. Jednym z nich jest Integrated Solutions, część grupy telekomunikacyjnej Orange Polska. Rozwiązanie może być wdrażane z wykorzystaniem usług transmisji danych oferowanych przez Orange (Internet, Biznesowy VPN).

Infrastruktura rozwiązania oferowanego przez Integrated Solutions składa się ze zintegrowanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych oraz deduplikacji danych EMC Avamar i Data Domain 670. System wykorzystuje mechanizmy deduplikacji po stronie klienta, co ogranicza ilość danych, które muszą zostać przesłane do chmury.

Kopie zapasowe przechowywane są w centrum danych zarządzanym przez Orange Polska, zlokalizowanym w Łodzi. System pozwala użytkownikom na samodzielną konfigurację usługi, a także tworzenie i odtwarzanie danych z kopii zapasowej z poziomu intuicyjnego interfejsu użytkownika. Panel udostępnia szereg raportów, które pozwalają rozliczać usługę oraz kontrolować koszty w firmie na podstawie wykonanych kopii bezpieczeństwa, liczby odtworzeń danych z backupu oraz poziomu wykorzystania zasobów.

Standardowa polityka backupu zakłada tworzenie pełnej kopii bezpieczeństwa raz dziennie. Kopie przechowywane są w systemie przez 30 dni. Backup danych z komputerów i laptopów pracowników wykonywany jest według określonego harmonogramu lub na żądanie, po każdym naciśnięciu ikony „backup” na pulpicie.


TOP 200