BZWBK wprowadza zabezpieczenie Verified by Visa

Bank Zachodni WBK jako pierwszy bank w Polsce wprowadza usługę Verified by Visa (VbV) dla wszystkich klientów. Pierwszym polskim bankiem, który wprowadził tę - opartą na protokole 3D Secure - usługę dla klientów bankowości korporacyjnej i Private Banking był BRE Bank.

Zgodnie z wymogami międzynarodowych organizacji płatniczych, wszystkie polskie sklepy internetowe obsługujące karty kredytowe lub debetowe wprowadziły możliwość realizacji transakcji weryfikowanych w systemie 3D Secure już w 2003 r.

Z dodatkowego zabezpieczenia transakcji w Internecie mogą już korzystać użytkownicy debetowej AlleKarty - wydanej przez Bank Zachodni WBK wspólnie z serwisem Allegro.pl. Jeszcze w tym roku BZWBK planuje udostępnienie usługi VbV dla wszystkich klientów indywidualnych korzystających z kart Visa - debetowych i kredytowych - oraz z usług bankowości elektronicznej BZWBK24. Umożliwi to bezpieczne płacenie za zakupy w Internecie posiadaczom ponad 800 tys. płaskich kart Visa Electron. "Kwestie innowacyjności i bezpieczeństwa klientów są dla nas priorytetem. Dlatego zależało nam na jak najszybszym wprowadzeniu na masową skalę zabezpieczenia dla płatności w handlu internetowym w postaci systemu Verified by Visa" - stwierdziła Joanna Pieńkowska, zastępca dyrektora ds. kart debetowych w BZWBK.

System Verified by Visa to platforma pozwalająca na bezpieczne uwierzytelnianie posiadaczy dowolnych - płaskich lub wypukłych - kart Visa dokonujących zakupów online. Oparta została na autorskim protokole Visa 3D Secure. Po rejestracji w systemie posiadacz karty może zawierać transakcje o najwyższym poziomie bezpieczeństwa ze sklepami internetowymi, objętymi usługą VbV. Po autoryzacji za pomocą dodatkowego hasła transakcja płatności kartą Visa jest realizowana przez agenta rozliczeniowego, sklep zaś nie ma dostępu do danych posiadacza karty.

Analitycy od dawna obserwują wzrost liczby płatności dokonywanych za pomocą kart płatniczych w Internecie oraz ogólnego zainteresowania kupujących handlem elektronicznym, w krajach, w których wprowadzany jest system VbV. Dlatego Visa zdecydowała się nieodpłatnie udostępniać specyfikację protokołu 3D Secure innym operatorom systemów płatności bezgotówkowych.

Szacuje się, że liczba kart płatniczych w Polsce przekroczyła 20 mln, z tego ok. 13 mln to karty wydane przez Visa. Na początku 2007 r. tylko ok. 4 mln kart umożliwiało wykonywanie transakcji w Internecie. Eksperci przewidują, że wraz z dynamicznym rozwojem branży e-commerce i popularyzacją transakcji bezgotówkowych, jeszcze w tym roku liczba ta może osiągnąć 10 mln.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200