BYOD w polskich i zagranicznych firmach

Ile firm pozwala swoim pracownikom korzystać z prywatnych urządzeń mobilnych do wykonywania obowiązków zawodowych? Może się wydawać, że ich liczba z roku na rok rośnie. Wyniki badania poświęconego BYOD, są jednak zaskakujące.

BYOD w polskich i zagranicznych firmach

Co niepokoi organizacje - aplikacje na urządzeniach mobilnych

Okazuje się, że w temacie BYOD, a szczególnie strategii opracowanych pod kątem jego wdrożenia oraz planów na przyszłość, istnieje bardzo duża różnica między firmami polskimi a zagranicznymi. Wśród tych drugich, BYOD jest coraz bardziej popularny. Już 38% ankietowanych firm pozwala korzystać z prywatnych urządzeń pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych, a działalność ta mieści się w oficjalnej polityce IT firmy. 20% ankietowanych firm przyznało natomiast, że politykę taką wdroży w ciągu 12 miesięcy, a kolejne 18% zamierza ją wdrożyć w przeciągu dwóch lat lub nieco później.

11% przebadanych firm odpowiedziało, że trwają rozmowy na ten temat. Jedynie 3% nie posiada wiedzy na ten temat, a 12% twierdzi, że taka strategia nie zostanie w nich nigdy wprowadzona.

Zobacz również:

  • Szwedzki komputer kwantowy prowadzi obliczenia chemiczne
  • Ericsson obcina zatrudnienie - prace straci 1400 osób
  • Dlaczego musimy dbać o bezpieczeństwo naszych komputerów?

Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w Polsce. Jedynie 13% ankietowanych, rodzimych firm już teraz pozwala wykorzystywać prywatne urządzenia mobilne do wykonywania obowiązków zawodowych i ma wdrożoną politykę uwzględniającą zjawisko BYOD. Tylko 4% ankietowanych firm zamierza wprowadzić taką politykę w ciągu 12 miesięcy, a następne 2% w przeciągu 2 lat, lub nieco później.

Tymczasem aż 31% badanych firm odpowiedziało, że taka polityka nigdy nie zostanie u nich wdrożona. 9% ankietowanych nie wie czy i kiedy to nastąpi, a 32% zastanawia się, czy w ogóle stanie się to w przewidywalnej przyszłości.

Da się więc zauważyć wyraźną różnicę w podejściu do BYOD między polskimi a zagranicznymi firmami. W przypadku tych drugich, aż 76% ankietowanych przyznało, że albo już posiada odpowiednią politykę, albo wprowadzi ją w ciągu 12-30 miesięcy. Tymczasem w Polsce zamierza to zrobić zaledwie 19% ankietowanych firm. Skąd bierze się ta duża różnica? Na to pytanie, badanie nie udziela odpowiedzi. Ankietowani odpowiedzieli natomiast, co niepokoi ich w związku z korzystaniem przez pracowników z aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Omówione badanie powstało na zlecenie firmy Citrix. Poza Polską zostało ono przeprowadzone przez firmę badawczą Vanson Bourne i objęło 1700 osób podejmujących decyzje IT z 17 różnych krajów. W Polsce przeprowadziło je PMR Research, które przepytało 300 respondentów z dużych i średnich firm reprezentujących różne branże.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji BYOD II - Enterprise Mobility Summit, która odbędzie się 5 grudnia w Warszawie. Przypominamy, że liczba miejsc na konferencji jest ściśle ograniczona. Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć po kliknięciu w nasz link.

BYOD w polskich i zagranicznych firmach

Konferencja BYOD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200