BT oferuje usługę WAN opartą na mega-Ethernecie

British Telecom (BT) poszerzył na początku października ofertę o usługę sieciową WAN przeznaczoną dla przedsiębiorstw, nadając jej nazwę Etherflow. Usługa (oparta na technologii Ethernet) została opracowana w ramach realizowanego od kilku lat przez BT projektu 21CN (21st Century Network).

Projekt 21CN jest przykładem wdrożenia typu NGN (Next Generation Network). BT chce w ten sposób zbudować strukturę sieciową WAN opartą na innych technologiach niż ATM czy Frame Relay, która pozwoli transmitować dane z szybkościami od 2 Mb/s do 1 Gb/s. Na początek BT oddaje do użytku sieć składającą się ze 106 tzw. węzłów dostępu (której rdzeń pracuje w oparciu o technologię IP/MPLS), zlokalizowanych w różnych miejscach na terytorium Wielkiej Brytanii. Liczba węzłów zostanie zwiększona w marcu 2009 r. do ponad 600, a pod koniec 2009 r. do ok. 1000.

Użytkownicy mogą transmitować dane z wybraną przez siebie szybkością, zwiększając przepustowość połączenia o kolejne wartości będące krotnością 1 Mb/s, stosownie do aktualnych potrzeb zgłaszanych przez aplikację korzystającą z usług sieci WAN.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami
  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji

BT informuje, że całkowity koszt projektu 21CN wyniesie ponad 10 mld funtów. Firma zamierza pod koniec 2009 r. oferować usługę Etherflow również firmom, których biura znajdują się poza terytorium Wielkiej Brytanii. Cena usługi zależy od wielu czynników, głównie od fizycznej lokalizacji firmy, szybkości transmitowania danych oraz rodzaju ruchu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200