BSOD zmieni kolor

Tzw. ekran śmierci Microsoftu (w skrócie BSOD od słów blue screen of death) jest znany użytkownikom systemu Windows od momentu jego powstania i jak sama na to wskazuje, miał zawsze kolor niebieski. Jednak w momencie pojawienia się kolejnej wersji tego oprogramowania ulegnie to zmianie, co zapewne nie wszystkim przypadnie do gust.

BSOD

Microsoft aktualizował przez lata ten ekran, dodając do niego kolejne komentarze starające się wyjaśnić, co poszło nie tak z systemem Windows. Jednak jedno się nie zmieniało – miał on zawsze kolor niebieski. Ale w zeszłym tygodniu MIcrosoft udostępnił testerom zarejestrowanym w kanale Windows Insider próbną wersję systemu Windows 11, w którym ku zdumieniu testujących go osób ekran ten ma czarny kolor.

Nie jest to oczywiście jakaś rewolucyjna zmiana, który wpływa na zachowanie się tego oprogramowania, ale niebieski ekran BSOD był niejako synonimem systemu. Stąd zdziwienie i pytanie, po co zmieniać coś, co przez lata sprawdziło się. Chyba że w produkcyjne wersji systemu Windws 11 wróci niebieski ekran BSOD, co jest chyba mało prawdopodobne.

Zobacz również:

  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Warto przy okazji powiedzieć iż Windows 11 reprezentuje, w porównaniu z ostatnimi nowymi wydaniami systemu Windows 10, zupełnie nową jakość. Dlatego użytkownicy zdają sobie pytanie, na jakich komputerach (chodzi o sprzęt) będzie można instalować system Windows 11. Wiadomo już iż w komputerze musi się znajdować 64-bitowy procesor Intel lub AMD działający z częstotliwością 1 GHz, w którym znajdują się co najmniej dwa rdzenie obliczeniowe.

Trzeba wiedzieć iż 32-bitowe procesory x86 nie „pociągną” systemu Windows, a komputer powinien zawierać nie mnie niż 4 GB pamięci RAM. No i na jego dysku powinno być wolnych więcej niż 64GB pamięci. Nie powinno być z tym większych kłopotów, gdyż budowane w ostatnich dziesięciu latach peceta spełniają te warunki. Należy jednak pamiętać, ze komputer musi obsługiwać technologię Trusted Platform Module lub TPM w wersji 2.0, po to aby można było na nim aby uruchomić system Windows 11.

I na konie uwaga ogólna. Proszę pamiętać iż w porównaniu z naprawdę zasadniczymi zmianami wprowadzonymi do interfejsu użytkownika obsługującego system Windows 11 – zaprojektowanego przez Microsoft w ramach projektu Sun Valley – zmiana koloru ekranu BSOD to jedynie kosmetyka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200