BSA: podsumowanie roku 2001

W ciągu roku organizacja zarekwirowała 36 tys. płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem i zlikwidowała m.in. 19 sklepów internetowych, które dystrybuowały aplikacje bez licencji. W 2001 r. kwoty odszkodowań wypłaconych za naruszenie praw autorskich producentów oprogramowania zrzeszonych w BSA wyniosły ponad 200 tys. USD.

Organizacja Business Software Alliance podsumowała skalę piractwa komputerowego w Polsce w 2001 r. Dzięki współpracy z policją, w ubiegłym roku udało się zabezpieczyć ponad 36 tys. nielegalnie skopiowanych płyt. Jak zwykle najczęściej kradziono aplikacje firm Microsoft, Adobe, Autodesk czy Corel. Akcje BSA, polegające na weryfikacji legalności posiadanego oprogramowania w sklepach, firmach i instytucjach państwowych, przyniosły ponadto konfiskatę 652 komputerów i 196 dysków twardych z pirackimi aplikacjami. Działania BSA doprowadziły do zlikwidowania ponad 30 miejsc, w których nielegalnie kopiowano płyty oraz 19 internetowych sklepów dystrybuujących takie aplikacje.

Kontrole przeprowadzane wspólnie przez specjalistów BSA i policjantów odbywały się średnio każdego dnia minionego roku. W ich wyniku zatrzymano ok. 350 osób w celu złożenia wyjaśnień w związku z wejściem w posiadanie pirackich kopii programów. W 2001 roku kwoty odszkodowań wypłaconych Business Software Alliance za naruszenie praw autorskich producentów oprogramowania zrzeszonych w BSA wyniosły ponad 200 tys. USD.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

Przyjmując, że wartość jednej płyty ze specjalistycznym oprogramowaniem wynosi średnio 3 tys. zł, a komputera 2,5 tys. zł, kwota sprzętu i nielegalnego oprogramowania zabezpieczonego w 2001 roku przez policję przekracza szacunkowo 12 mln zł, podał właściciel jednej z agencji detektywistycznej pracujących dla BSA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200