BPM 2.0 czyli nowa generacja zarządzania procesami w przedsiębiorstwach

Rozwiązania tego typu stanowią nową, osobną klasę systemów informatycznych będącą rozwinięciem dostępnych aplikacji pozwalających na modelowanie procesów biznesowych. Inspiracją dla rozwoju BPM 2.0 były niedostatki "klasycznych" systemów BPM oraz osiągnięcia technologii Web 2.0.

Elementem niezbędnym do egzystencji BPM 2.0 jest obecność BPMS (Business Process Management Suite) jako zintegrowanego środowiska projektowo-wykonawczego, pozwalającego na automatyzację, integrację i monitoring wdrażanych procesów. Obecnie dostępne są zarówno implementacje komercyjne - dostarczane przez Oracle, IBM, Software AG, Appian - jak również darmowe rozwijane w ramach projektów open-source, m.in.: Bonita, Intalio, Activiti.

Repozytorium procesów biznesowych

Systemy BPM (Business Process Management) w wersji 2.0 wprowadzają szereg technicznie nowych elementów, stanowiących o sile i użyteczności tego rodzaju rozwiązań i odróżniających je od systemów poprzednich generacji.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Konieczność posiadania wiedzy i umiejętności programistycznych na etapie projektowania i wdrażania procesów została całkowicie wyeliminowana poprzez wprowadzenie narzędzi do graficznego projektowania procesów.

Jako pierwsze warto wymienić pojawienie się repozytorium procesów biznesowych udostępnianego użytkownikom systemu w uniwersalny sposób, posiadającego wbudowaną obsługę wersjonowania przechowywanych definicji procesów. W szczególności pozwala to na łatwe zrealizowanie etapu projektowania procesu biznesowego przy współpracy wielu osób, odpowiedzialnych za różne aspekty modelowanych zagadnień.

Kolejnym istotnym elementem jest zaadoptowanie formatów BPMN (Business Process Modeling Notation) i BPEL (Business Process Execution Language) jako standardów obsługiwanych w sposób natywny. Pozwoliło to na wyrugowanie szeregu formatów specyficznych dla producentów oprogramowania, formatów w znacznej części pomiędzy sobą niekompatybilnych. BPMN służy jako uniwersalny format opisu procesów, natomiast BPEL gwarantuje uniwersalne wsparcie dla wykonania procesów nie wymagających ludzkiej interakcji.

Graficzne projektowanie procesów

Konieczność posiadania wiedzy i umiejętności programistycznych na etapie projektowania i wdrażania procesów została całkowicie wyeliminowana poprzez wprowadzenie narzędzi do graficznego projektowania procesów oraz dostarczenie mechanizmów szybkiego wdrażania z pominięciem różnego rodzaju deskryptorów, często wymaganych przez systemy starszych generacji.

Narzędzia do graficznego projektowania stanowią integralną część pakietów BPMS i jako takie dostępne są w formie wyspecjalizowanych aplikacji lub za pośrednictwem przeglądarki. Pozwalają one na wprowadzenie do systemu kompletnej definicji procesu przy wykorzystaniu standardowej biblioteki elementów składowych procesu z uwzględnieniem dostępności danych procesowych, definiowania warunków logicznych przejść, czy też komunikatów generowanych i dystrybuowanych w trakcie realizacji procesów. W efekcie odpowiedzialność za wdrażanie procesów może zostać przesunięta w stronę osób faktycznie odpowiedzialnych za biznes w przedsiębiorstwie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200