BIOS IBM dostępny dla wszystkich

IBM zawarł porozumienie z firmą Phoenix Technologies, na mocy którego może ona wytwarzać układy BIOS, identyczne z IBM-owskim pierwowzorem.

IBM zawarł porozumienie z firmą Phoenix Technologies, na mocy którego może ona wytwarzać układy BIOS, identyczne z IBM-owskim pierwowzorem. Dla przypomnienia: są to układy ROM odpowiedzialne za scalenie hardware'u z systemem operacyjnym i aplikacjami. Do tej pory IBM wykorzystywał obwarowany patentowymi zastrzeżeniami BIOS tylko w produkowanych przez siebie komputerach. Wiele firm produkujących tzw. klony (komputery naśladujące IBM PC) korzystało z BIOS-ów takich firm jak Phoenix, Ami czy Award. Ze względu na obchodzenie przez te firmy zastrzeżeń IBM produkowane przez nie BIOS-y nie zawsze zapewniały całkowitą zgodność z BIOS-em IBM, tj. niektóre programy uruchamiane bez kłopotu na oryginalnych IBM PC, nie zawsze dawały się uruchomić na klonach.

Decyzja IBM, oddająca firmie Phoenix Technologies prawo wykonywania oryginalnego BIOS-u jest wydarzeniem, które wzmocni pozycję PC jako standardu na całym świecie. Każdy komputer, zaopatrzony w oryginalny BIOS, będzie nosił znamiona sprzętu OEM (Original Equipment Manufacture) - o 100% zgodności (kompatybilności) z produktem IBM. Do dzisiaj w firmie Phoenix Technologies zaopatruje się w te ukłądy blisko 200 producentów klonów, w tym NEC, Packard-Bell, Tandy czy Matsushita. IBM pozwala Phoenix Technologies na produkowanie całej gamy układów BIOS, w tym: CBIOS współpracujący z ISA-bus, ABIOS z MCA-bus oraz BIOS zarówno dla karty VGA jak i karty XGA. Jako jeden z pierwszych zostanie wykonany BIOS dla energooszczędnego komputera Green PC, zapowiedzianego przez IBM na I kw. 1993 r. Nie wiadomo jednak czy wszystkie z tych układów znajdą się w wolnej sprzedaży.


TOP 200