BEA: sprzedaż za nie mniej niż 8,3 mld USD

W opublikowanym oświadczeniu czytamy, że minimalna cena sprzedaży BEA to 21 USD za akcję. W przeliczeniu jest to o ponad 1,6 mld USD więcej niż kwota zaproponowana przez Oracle 12 października (17,6 USD). Władze Oracle wystosowały oświadczenie stwierdzające, że w niedzielę (28 października) ich oferta wygaśnie.

W odpowiedzi na nie, William Klein, współkierujący działem planowania i rozwoju BEA, w otwartym liście do szefa Oracle napisał, że zależy mu na spokojnych negocjacjach. Według niego władze BEA "nie są przeciwne sprzedaży, jednak będzie ona możliwa po cenie bardziej adekwatnej do jej wartości".

Dzisiejsze (26 października) oświadczenie BEA Systems konkretyzuje wymagania finansowe władz firmy dotyczące jej sprzedaży. "Cena 21 USD za akcję znacznie zwiększyłaby prawdopodobieństwo zawarcia umowy sprzedaży" - czytamy w nim. Według władz firmy, cena ta została ustalona po dokładnym przeanalizowaniu posiadanego majątku firmy i prognoz rynkowych. Ujawnione zostały również niektóre informacje dotyczące finansowów BEA. Obecnie nie posiada ona żadnych zobowiązań i dysponuje ok. 1 mld USD w gotówce. Dodatkowo, jak podkreślają władze firmy, z rozwiązań BEA korzysta aktualnie prawie 75% firm z rankingu Fortune 500.

Zdaniem ekspertów, jeśli koncern Oracle chce dominować na rynku oprogramowania middleware, powinien zgodzić się na nową ofertę władz BEA. Ich zdaniem istnieje także spore prawdopodobieństwo, że Oracle skorzysta z narzędzi legislacyjnych i rozpocznie proces tzw. wrogiego przejęcia. "Licytacja nie potrwa długo" - uważa Brad Shimmin, analityk firmy Current Analysis. "Wszystkie inne firmy, które mogłyby być zainteresowane zakupem BEA, stwierdziły, że zainteresowane nie są" - dodaje.

Spekulacje dotyczące zakupu BEA przez SAP uciął m.in. Henning Kagermann, szef tego koncernu. Jego zdaniem technologie obu firm w zbyt dużym stopniu pokrywają się. Z punktu widzenia SAP, BEA nie jest warta więcej niż 7 mld USD. Dla Oracle - mimo tego, że oferty obu firm częściowo się pokrywają - przejęcie BEA byłoby bardzo korzystne i znacznie poprawiłoby pozycję Oracle na rynku oprogramowania middleware. David O'Connell, analityk firmy Nucleus Research, uważa, że Oracle ostatecznie zgodzi się na propozycję BEA. Dzięki temu koncern zyskałby dodatkowych klientów i technologie, które umożliwiłyby mu rozbudowanie własnej platformy middleware - Fusion. Dodatkowo rozwiązania BEA mają szerokie zastosowanie w aplikacjach architektury zorientowanej na usługi (SOA). "Z punktu widzenia Oracle, BEA jest warte niemal każdych pieniędzy" - uważa David O'Connell.


TOP 200