Azjatycka perspektywa

Telecom World 2006 nie była tak duża i nie miała takiego znaczenia jak poprzednie edycje, ale z pewnością była ciekawa. Tygodniowa konferencja i wystawa organizowana przez International Telecommunication Union (ITU) po raz pierwszy odbyła się w Hongkongu.

Telecom World 2006 nie była tak duża i nie miała takiego znaczenia jak poprzednie edycje, ale z pewnością była ciekawa. Tygodniowa konferencja i wystawa organizowana przez International Telecommunication Union (ITU) po raz pierwszy odbyła się w Hongkongu.

Europejscy producenci sprzętu telekomunikacyjnego, tacy jak Siemens, Alcatel czy Ericsson, którzy dotychczas dominowali w halach wystawowych Telecom World, prezentując swoją ofertę na stoiskach, których przygotowanie kosztowało miliony dolarów, zostali zepchnięci w cień przez firmy azjatyckie. Podczas tegorocznej imprezy dominacje przejęły dalekowschodnie smoki - Huawei Technologies, ZTE, LG czy Samsung.

Najwięcej podczas konferencji i pomiędzy stoiskami mówiło się o technologiach mobilnych, w szczególności o sieciach 3G, 4G oraz WiMAX. Targi odwiedziło ponad 50 tys. osób. W roku 2003 w Genewie było ich jednak dwukrotnie więcej.

Szybko, coraz szybciej

Na Telecom World pojawiły się pierwsze prototypowe systemy HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), które umożliwiają zwiększenie transmisji danych z urządzeń do stacji bazowej w sieciach WCDMA. Zaprezentowały je firmy LG Electronics oraz Samsung Electronics.

Standardowe przepustowości transmisji WCDMA wynoszą 384 Kb/s. Technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), uruchomiona niedawno przez operatorów w Polsce, umożliwia przyspieszenie pobierania danych do 1,8 Mb/s (teoretycznie nawet więcej).

W laboratoriach obu firmom udało się osiągnąć maksymalną prędkość HSUPA 2 Mb/s. Ich przedstawiciele wierzą jednak, że możliwe jest osiągnięcie nawet 5,8 Mb/s. Samsung zapowiada zbudowanie pierwszych systemów HSUPA w Europie w przyszłym roku. Pierwsze telefony obsługujące HSUPA firmy LG mają trafić na rynek w drugiej połowie 2007 r.

Podczas konferencji LG Electronics zapowiedziało wprowadzenie na rynek produktów obsługujących technologię WiMAX. Na początek przygotowywany jest komputer przenośny XNote C1 Tablet PC oraz komputer kieszonkowy KC1 działający pod kontrolą Windows Mobile 5.0. Pierwsze z urządzeń ma współpracować dodatkowo z sieciami 3G obsługującymi technologię HSDPA. Z kolei PDA KC1 będzie wspierał standard CDMA (Code Division Multiple Access) 2000-1X EV-DO (Evolution Data Optimized). Technologia EV-DO cieszy się popularnością nie tylko w Korei Południowej, ale także w USA. W dalszej kolejności na rynek trafi komputer Ultramobile PC obsługujący WiMAX. Jego premiera nie nastąpi jednak wcześniej niż w 2008 r.

Patenty i licencje

Chińskie ZTE zdecydowało się na licencjonowanie technologii Fastap firmy Digit Wireless, czyli zmodyfikowanej wersji tradycyjnej 12 klawiszowej klawiatury telefonu komórkowego przygotowanej z myślą o telefonach 3G. ZTE pracuje obecnie nad modelem telefonu wykorzystującym Fastap. Nie wiadomo jeszcze, w jakich krajach telefon będzie oferowany. Informacji na ten temat i premiery urządzenia należy spodziewać się w pierwszym kwartale 2007 r.

Dostępna w kilku konfiguracjach klawiatura Fastap oferuje zestaw klawiszy, które wystają ponad tradycyjną klawiaturę. Służą one jako klucze alfanumeryczne, co znacznie przyspiesza wprowadzanie tekstu. Mogą również służyć jako klawisze do skrótów, ułatwiając dostęp do wybranych funkcji telefonów.

Technologia zaprezentowana w 2004 r. znalazła wcześniej tylko jednego nabywcę. Na zakup licencji zdecydowała się firma LG Electronics. Dotyczyła ona jednak wyłącznie urządzeń produkowanych na rynek północnoamerykański. Przedstawiciele Digit Wireless przekonują jednak, że nad telefonami z Fastap pracują także kolejni producenci. Nie ujawniono jednak, o które firmy chodzi.

Inny chiński producent Huawei Technologies poinformował natomiast, że planuje wzrost inwestycji na badania i rozwój, by zwiększyć portfolio opatentowanych technologii wykorzystywanych w telefonach komórkowych. Dzięki temu firma stanie się mniej zależna od własności intelektualnej innych producentów. Obecnie Huawei posiada zaledwie 5% własności intelektualnej w produkowanych telefonach. Firma dostarcza telefony dla ponad 70 operatorów na świecie.

Głos przy okazji

Nad nowymi telefonami pracuje intensywnie także Samsung Electronics. Za kilka tygodni firma wprowadzi na rynek dwa nowe modele telefonów multimedialnych. Urządzenie pod nazwą Ultra Video zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o oglądaniu wideo. Obsługuje kilka formatów, m.in.: DivX, MPEG4, H.264 i Windows Media Video. Firma reklamuje je jako pierwszy telefon obsługujący kodeki DivX. Cena urządzenia wyniesie 350 USD.

Obraz prezentowany jest na ekranie TFT LCD o rozdzielczości 240/320 pikseli, który może wyświetlać 262 tys. kolorów. Ekranem można manipulować w pionie i poziomie, co pozwala łatwiej znaleźć optymalny do oglądania kąt. Poza wideo telefon obsługuje także wiele formatów muzycznych (m.in. MP3, AAC, AAC+, e-AAC+ oraz WMA), funkcje DRM oraz protokół Media Transfer Protocol.

Podczas Telecom World firma prezentowała także telefon Ultra Audio. Jego cena wyniesie 250 USD. W odróżnieniu od Ultra Video, nie działa w sieciach 3G i ma mniejszy ekran.

Platforma operatorska

Na Telecom World nie brakowało także firm informatycznych. Sun Microsystems zaprezentował Sun Java System Content Delivery Server (CDS). Operatorzy sieci mobilnych oczekują coraz większych przychodów z sieci 3G, podczas gdy przychody z usług głosowych maleją. Chcą więc oferować abonentom dodatkowo płatne usługi, a Sun zamierza wykorzystać tę sytuację i zarobić na dostarczaniu operatorom systemów umożliwiających uruchomienie takich usług i pozyskanie nowych użytkowników.

CDS umożliwia budowę jednolitej infrastruktury dla dostarczania dowolnych treści, np. aplikacji Java, gier, dzwonków lub tapet. Oprogramowanie ułatwia także tworzenie interfejsów wspomagających sprzedaż, narzędzi marketingowych i systemów płatniczych. Dzięki temu usługi mogą być uruchamiane łatwiej i szybciej.

Nowością prezentowaną przez Sun na Telecom World jest katalog Central Device Catalog, który ułatwia agregowanie treści z różnych źródeł na nowe urządzenie, a następnie zbieranie rekordów pobrań. Operator może dzięki temu zapoznać się ze wzorami zachowań klientów i kierować odpowiednie typy treści do określonych grup abonentów.

Telekomunikacyjna piaskownica

Microsoft zaprezentował nową usługę Connected Services Sandbox, na którą składają się narzędzia oraz usługi wsparcia przygotowane dla programistów tworzących aplikacje webowe dla telefonów mobilnych, które wymagają łączenia API pochodzących z różnych źródeł z usługami telekomunikacyjnymi. Usługa bazuje na Connected Services Framework.

Na stronie Connected Services Sandbox programiści mają dostęp m.in. do komponentów Windows Live oraz komponentów oferowanych przez Google, eBay, Amazon.com i Yahoo! Inne usługi dostępne dla Connected Services Framework obejmują Xbox Live, Microsoft TV, Microsoft FlexGo oraz Microsoft Solution for Enhanced VOIP.

<hr size="1" noshade />Technologiczna demokracja

Azjatycka perspektywa

Viviane Reding

Wystąpienie Viviane Reding, komisarza UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów podczas Telecom World, choć krótkie zawierało mocne przesłanie. Mówiąc do przedstawicieli rządów i kadry kierowniczej firm związanych z telekomunikacją podkreślała, że to konkurencja, a nie monopole sprzyjają wzrostowi rynku. Lokalni regulatorzy powinni - zdaniem Viviane Reding - wzmacniać konkurencyjność, wykorzystując narzędzia technologiczne. Kluczowe znaczenie dla konkurencyjnego rynku telekomunikacyjnego ma m.in. stworzenie alternatywnej infrastruktury - kablowej i bezprzewodowej - która umożliwi konkurowanie z publicznymi sieciami monopolistów. Kolejnym narzędziem wzmacniającym konkurencję są technologie IP, które umożliwiają funkcjonalną separację "pasywnej" sieci (infrastruktury składającej się z kabli i innych komponentów) oraz sieci "aktywnej", składającej się z usług posadowionych na tej infrastrukturze. Taka separacja sprzyja konkurencji, choć musi być przeprowadzona w sposób niezwykle ostrożny.

Z pewnością rządy nie powinny ingerować w ustalanie standardów. W tym obszarze lepiej, jeśli działają mechanizmy stricte rynkowe. Przykładem takiej rozgrywki jest batalia o standard w obszarze technologii mobilnej telewizji. Wyróżnienie jednej technologii przez regulatorów może mieć groźne skutki - zamknięcie rynku w obrębie technologii mniej atrakcyjnej komercyjnie od innych.

Jednocześnie rządy powinny minimalizować zapędy regulacyjne, zwłaszcza w obszarze alokacji spektrum. Jej zdaniem wiele ograniczeń dla sektora bezprzewodowego leży obecnie w obszarze biurokracji, a nie technologii. Należy się ich pozbyć najszybciej jak to tylko możliwe.

Przemówienie Viviane Reding było w szczególny sposób adresowane do władz Chin. Komisarz zachęcała tamtejszy rząd do uczestnictwa w ustalaniu globalnych standardów zamiast faworyzowania własnych rozwiązań. Uwagi te dotyczyły przede wszystkim obaw europejskich dostawców technologii WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access), którzy mogą zostać wykluczeni z chińskiego rynku, jeśli rząd będzie faworyzował stworzony w Chinach standard TD-SCDMA (Time Division Synchronous Code Division Multiple Access) oraz wykorzystujących go lokalnych producentów.<hr size="1" noshade />

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200