Aż 75% użytkowników smartfonów zamierza zmienić OS

Badanie rynku przeprowadzone przez firmę analityczną GfK pokazuje, że aż 75% użytkowników smartfonów zamierza przy okazji zakupu nowego sprzętu zmienić system operacyjny zarządzający telefonami tego typu.

Badanie została przeprowadzone na grupie liczącej 2653 użytkowników smartfonów zamieszkujących sześć krajów: Wielką Brytanię, USA, Brazylię, Niemcy, Hiszpanię i Chiny. Fakt, że tylko co czwarty użytkownik zamierza pozostać przy tym samym systemie operacyjnym jest zaskakujący i powinien dać wiele do myślenia producentom smartfonów.

Oznacza to, że dostępne obecnie systemy operacyjne kontrolujące smartfony nie spełniają oczekiwań użytkowników, którzy oczekują bardziej dopracowanych rozwiązań. Badanie wykazało też, że 56% respondentów nie potrafi powiedzieć, jaki będzie ich następny smartfon (chodzi o producenta).

Zobacz również:

  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało
  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip

Tylko 21% użytkowników smartfonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows Mobile deklaruje, że zdecyduje się przy następnym zakupie na platformę Windows Phone 7. Dla porównania: 59% użytkowników platformy Apple iPhone zamierza dalej przy niej pozostać. Można tylko spekulować, że jest to spowodowane ścisłą integracją tej platformy z oprogramowaniem iTunes.

Badanie potwierdza, że rynek smartfonów zmienia się bardzo dynamicznie, a użytkownicy tego typu urządzeń nie zamierzają wiązać się na stałe z jedną platformą. Tym bardziej, że w ostatnim roku pojawiły się tu nowe opcje, takie jak Android, Windows Phone 7, nowa wersja systemu Symbian, system RIM czy Meego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200