Awaria systemu e-Deklaracji

Zbliża się koniec terminu składania zeznań podatkowych za 2012 rok. Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu prowadzi kampanię zachęcającą do robienia tego przez Internet. Dzisiaj jednak wystąpiła awaria systemu e-Deklaracji i podatnicy mieli problem ze złożeniem deklaracji przez Internet.

System do składania e-deklaracji cieszy się dużym zainteresowaniem. Na początku kwietnia Ministerstwo Finansów informowało, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku podatnicy złożyli prawie 10 mln deklaracji przez Internet. Wśród nich prawie 2 mln stanowiły najpopularniejsze formularze roczne PIT. Ich liczba zresztą szybko rośnie. W ciągu trzech tygodni przybył prawie kolejny milion - stan na dziś to 2 938 935 e-Deklaracji PIT za 2012 rok.

Do końca terminu rozliczania zostało już tylko 5 dni, a Ministerstwo Finansów czeka na kolejny rekord i prowadzi akcję "Kiedy wpadnie 3 333 333 PIT?". Niestety dzisiaj pojawiły się problemy z funkcjonowaniem systemu. Na stronie Ministerstwa pojawił się komunikat: "Ministerstwo Finansów informuje, że wystąpiła awaria usługi e-Deklaracje. Trwają intensywne prace mające na celu przywrócenie płynności działania usługi. O zakończeniu tych prac zostaną Państwo powiadomieni w osobnym komunikacie."

Zobacz również:

  • Uwaga - zbliża się data wygaśnięcia usługi e-Deklaracje Desktop
  • e-Obywatel w e-Państwie - pieniądze
Aktualizacja: 26 kwietnia 2013 11:28

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wczoraj o godz. 14:00 zostało przywrócone działanie usługi systemu e-Deklaracje. Na stronie Ministerstwa można znaleźć też informację, że w związku z bardzo dużą liczbą deklaracji przesyłanych drogą elektroniczną i upływającymi terminami składania deklaracji VAT i zeznań rocznych PIT mogą wystąpić okresowe trudności w dostępie do usługi e-Deklaracje. "Będą one stanowiły okoliczność usprawiedliwiającą w przypadku analizy przez organy podatkowe terminowości składania deklaracji podatkowych" - czytamy w komunikacie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200