Awaria lotnicza za 16 bitów

Wydawało się że problem roku 2000 odszedł już w niepamięć, podobnie jak większość innych problemów związanych z "przekręcaniem" liczników w systemach komputerowych. W Boże Narodzenie jedna amerykańskich linii lotniczych odwołała ponad tysiąc lotów z powodu paraliżu systemu. Przyczyna, jak się okazało, była prozaiczna.

System rezerwacji linii Comair obsługiwany przez firmę SBS International, oddział Boeinga, przestał działać w pierwszy dzień świąt, uniemożliwiając nie tylko rezerwację biletów ale nawet podstawową obsługę lotów jak na przykład przydzielanie załóg do samolotów.

Licznik tych operacji był 16-bitowy, co pozwala na zapisanie maksymalnie 32768 zdarzeń na miesiąc. Wydaje się że to dużo? Ale nie w tym wypadku.

Awarię spowodowała... kilkudniowa śnieżyca, przez którą trzeba było przenosić loty i załogi nawet kilka razy dziennie. System komputerowy monitorował każdą taką zmianę, co spowodowało w końcu przepełnienie licznika i paraliż systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200