Awaria Twittera

Twitter odnotował dzisiaj nad ranem (czyli według amerykańskiego czasu EST w środę tuż przed północą) poważną awarię - użytkownicy nie mogli tweetować, odpowiadać na tweety oraz śledzić innych użytkowników usługi.

Grafika: Twitter

I chociaż sama witryna usługi działała nadal i jej użytkownicy mogli przeglądać opublikowane wcześniej treści, to jednak niektóre jej funkcje nie działały albo nie było do nich w ogóle dostępu. Po zalogowaniu się do usługi, wielu użytkowników nie mogło dalej pracować, gdyż komputer wyświetlał komunikat „You are over the daily limit for sending tweets” (twój dzienny limit wysyłania Tweetów został przekroczony).

Po dwóch godzinach użytkownicy mogli już generować tweety, ale inne funkcje (takie jak przesyłanie tweetów dalej) były dalej niedostępne. Sam Twittter umieścił natomiast na swojej stronie poświęconej pomocy technicznej informację, że platforma może dalej szwankować i nie działać na sto procent poprawnie. Po jakimś czasie awaria została usunięta.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • Telegram wychodzi na prostą i zapowiada IPO
  • Udostępniono bezpłatne narzędzie, które wykrywa treści generowane przez AI

Wielu analityków spekuluje, że problemy Twittera i coraz częstsze awarie usługi mogą być skutkiem niefortunnej polityki Elona Muska, który po przejęciu funkcji dyrektora zwolnił wiele pracowników (mówi się o kilku tysiącach) oraz ograniczył finansowanie wielu projektów. Dość powiedzieć, że Twitter zatrudnia obecnie mniej pracowników niż kilka lat temu, podczas gdy z usługi tej korzysta teraz każdego dnia 250 mln osób. Dla porównania, wtedy gdy Twitter powstawał (czyli dziesięć lat temu) było to 200 mln miesięcznie.

Chodzą słuchy, iż testowanie nowych lub zmienionych funkcji Twittera odbywa się obecnie zbyt szybko i przy tak małej liczbie pracowników, że problemy znajdujące się w oprogramowaniu nie są wykrywane od razu, co może być przyczyną awarii podobnej do tej, z jaką mieliśmy do czynienia dzisiaj.

Wczorajszy dzień był ważny z jeszcze jednego powodu. Właśnie w tym dniu Twitter zamknął bezpłatny dostęp do firmowych interfejsów API. Decyzja ta została mocno oprotestowana przez programistów. Tworzone przez nich aplikacje wykorzystujące takie API dostarczały bowiem użytkownikom wiele darmowych treści, co nie będzie teraz takie łatwe. W środę Twitter wprowadził również możliwość tweetowania do 4000 znaków jednocześnie dla użytkowników subskrybujących Twitter Blue.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200